Žravé housenky táhnou Českem, pronikly i do botanické zahrady!

Motýl parazit

Před deseti lety znali zavíječe zimostrázového v Evropě jen entomologové. Pak se objevil v Německu a Holandsku, před pěti lety v Brně a na Znojemsku. Od loňska ožírá buxusy i v Praze, na severu nebo východě Moravy a v těchto dnech řádí na Olomoucku.

Než se z nevzhledných až pěticentimetrových larev stanou elegantně vypadající motýli, musí se pořádně vykrmit. Velký keř zimostrázu jsou schopné okousat za jednu noc.

A napadení zavíječem se nevyhnulo ani keřům, které zdobí chloubu Olomouce, univerzitní botanickou zahradu. V uplynulých dnech je postříkali insekticidy a teď už jen doufají, že útoky extrémně žravého škůdce přežijí.

Je pravděpodobné, že zavíječ se dostal do Evropy spolu s keříky buxusu dováženými z Číny, Japonska a Koreje. Jeho larvy tam slouží jako potrava pro sršně asijské, ovšem u nás nepřátele nemá. Pomáhá jen chemie.

Keře je vhodné ošetřovat podle vývoje generací zavíječe, tedy v polovině dubna, v červnu a na konci října.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek