Zoologické zahrady se připravují na zimu, odchyt plameňáků začal

Sloní stádo v Zoo Ostrava

Odchytový tým musí přechytračit 14 pelikánů bílých a 6 skvrnitých. Plán je jednoduchý. Na jezírku spolupracují tři lodě. „Za ty léta se nám nejvíc osvědčila rychlá loď typu kajak,“ vysvětlil zoolog liberecké zoologické zahrady Jan Hanel.

Veslaři vědí, že se ptáci budou chtít držet u sebe a postupně je vytlačují na břeh. Pak už je to na pozemním odchytovém týmu, který ptáky vážící až 15 kilogramů chytá holýma rukama.

Tentokrát se to neobešlo bez úrazu. Jeden z pelikánů zobákem zranil svoji ošetřovatelku. „Ohnala se po mně skvrnozobka, bylo jich tam plno v houfu,“ popsala zraněná Veronika Korábová, která na otázku, jestli zranění bolí dodala: “ Ne, nebolí, to je dobrý, to se zacelí za chvilku.“

Ti, co mají zastřižené letky, se odlovují snadno. Horší je to těmi, kteří se dokážou vznést. Ti se musí unavit, aby nemohli vzlétnout. Pak už stačí je jen dohnat.

„Čas je docela rekordní. Za hodinku 20 pelikánů si myslím, že je docela dobrý,“ zaradoval se Hanel po skončení celé akce.

V zimovišti je už i třeba aligátor Libor z ústecké ZOO a stěhování čeká lvíčata, levharty skvrnité a exotické papoušky v Plasích na Plzeňsku. V zimovišti teď choulostiví ptáci původem z tropických Filipín stráví následující 4 až 5 měsíců.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek