Zeman přijme demisi Babišovy vlády. Pověří ho sestavením nové

Vojtěch Filip a Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš dorazí s demisí na Pražský hrad krátce před polednem. Prezident Miloš Zeman ji přijme v 11:45, poté bude následovat tisková konference. Tu můžete sledovat v přímém přenosu na TN.cz.

Babiš sestavil menšinovou vládu, nepodařilo se mu ale přesvědčit poslance, aby jí dali důvěru. Podporu Babišovu kabinetu vyjádřili jen členové hnutí ANO (78 poslanců). Proti tak byli zástupci všech ostatních stran – 117 poslanců.

I přesto prezident už dříve prohlásil, že předsedu hnutí ANO pověří sestavením vlády i napodruhé. Premiérem ho chce jmenovat v průběhu února – i v případě, že by se nestal prezidentem. O nové hlavě státu rozhodnou voliči v druhém kole prezidentských voleb v pátek a v sobotu.

Zeman původně plánoval demisi přijmout už minulý týden, kdy ji Babišova vláda schválila. Poté však Hrad přijetí odložil na středu, změnu zdůvodnil nabitým programem a přípravou na předvolební debaty, kterých se nakonec prezident rozhodl účastnit.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek