Z havajské sopky stoupá černý dým, letadlům může rozbít motory

Láva tryskající ze sedmnáctého průduchu

Ohromný a trvalý oblak tmavého popílku začal v úterý se zvýšenou intenzitou stoupat z vulkánu Kilauea, který se 3. května probudil a od té doby do okolí chrlí lávu, popel a prach. Kvůli tomu vládní agentura pro geologický průzkum vydala varování pro piloty.

Ti by se celé oblasti měli vyhnout, protože z vulkány stoupají částečky, které jsou dostatečně velké, aby uspaly letadlu motory a způsobily jejich selhání.

Oblak dosahuje podle portálu Accuweather až do přibližně 3,5 kilometru, jeho intenzita je závislá na větru v okolí, nejvíce popelu a vulkanického smogu dopadá ve městě Pahala, které je necelých 30 kilometrů po větru od vulkánu.

Ze země se také neustále valí láva, celkem se již otevřelo 20 puklin, odkud s různou intenzitou vytéká. Stále také panují obavy před explozivní erupcí.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek