Vypukla epidemie chřipky! Už má první mrtvé, zavírají nemocnice

Nachlazení

Chřipka k zimní sezóně patří. Každoročně do Česka přichází zhruba touto dobou a chová se tedy podle odhadů epidemiologů.

„Nejnovější údaje Státního zdravotního ústavu potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Dominujícím původcem je virus chřipky typu A/H3N2,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

„Doporučujeme občanům pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňila Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Na chřipku se už umírá

Že Česko různou měrou zasáhla chřipková epidemie dokládají čísla nemocnosti. Například v jižních Čechách evidují růst případů chřipky o 115 procent a ve Zlínském kraji dokonce o 296 procent!

V 1. kalendářním týdnu tohoto roku je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1528 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje vzestup o téměř 49 %, ve srovnání s předvánočním týdnem se jedná o nárůst o 12 %.

Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích ČR. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Jihomoravského, Moravskoslezského, Olomouckého a z Vysočiny.

Také Zlínský kraj už epidemii chřipky prožívá. S akutním respiračním onemocněním se tam léčí zhruba devět tisíc lidí. Hygienici už se proto obrátili na nemocnice v kraji a doporučili jim uzavřít svá oddělení pro návštěvy.

Do jiných krajů se chřipka teprve šíří a nezasáhla je ještě naplno, ale téměř všude počty nemocných chřipkou stoupají. A přibývá i nechřipkových onemocnění, tedy nachlazení s teplotami, kašlem, záněty dutin a průdušek. Jižní Morava se tak chystá na podobné opatření jako Zlínsko – i tady zakážou návštěvy v nemocnicích. A rovněž už mají letošního prvního mrtvého, který zemřel na chřipku.

Šíření chřipky napomáhá i návrat dětí do škol. Například v Královéhradeckém kraji je to příčina nárůstu případů chřipky. Nejvíce nemocných je tu mezi 15 a 24 lety, přičemž lékaři evidují několik závažných případů a dokonce už jedno úmrtí.

Chřipka už zasáhla i Moravskoslezský kraj. Tady jsou ale nejpostiženější skupinou předškolní děti, přičemž nejvíc je jich na Opavsku, Bruntálsku a Novojičínsku. V Jihočeském kraji narostl počet případů chřipky o 115 procent a zákaz návštěv platí v nemocnicích v Českých Budějovicích, Táboře, Jindřichově Hradci či Volyni.

Co se týká situace v Evropě, je ve fázi plošné epidemie chřipky prakticky celý kontinent. Finsko a Francie hlásí velmi vysokou intenzitu epidemické vlny. Plošnou epidemii hlásí i náš soused Německo. Polsko a Slovensko zatím situaci hodnotí spíše jako lokální výskyt.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek