Východ republiky trápí smog. Meteorologové vyhlásili regulaci

Osvětlení v noci z vesmíru

V sobotu v brzkých ranních hodinách vyhlásili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu regulaci pro Ostravsko, Karvinsko a Třinecko.

Nejméně na polovině stanic na území regionu totiž překročil průměr koncentrací suspendovaných částic polétavého prachu PM10 za posledních 12 hodin regulační hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový a v příštích 24 hodinách nepředpokládají meteorologové zlepšení.

„Při překročení regulační prahové hodnoty doporučujeme omezit pobyt pod širým nebem a zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem,“ napsali meteorologové.

Veřejnost také vyzvali k omezení cest auty a požádali, aby přednostně využívali veřejnou dopravu. Emise ze spalovacích motorů se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM10 a oxidu dusičitého.

Ve Zlínském kraji koncentrace částic polétavého prachu překročila hranici 100 mikrogramů na m3 a meteorologové vyhlásili smogovou situaci. I v tomto případě doporučili lidem, aby se zdrželi venku aktivit, při kterých se více zadýchají a omezili používání aut.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek