Volební programy jsou plné slibů! Co strany označují za prioritu?

Finance v rodině

Volební programy jsou rozsáhlé, plné slibů, návrhů, cílů a idejí politiků. Která priorita je ale pro ně ta hlavní?

Třeba sociální demokraté chtějí „dobrou zemi pro život“ – to hlásá titul z jejich šestatřicetistránkového programu. Nejdůležitější jsou prý vyšší platy a penze. „Protože jsme se ocitli v pasti toho, že se podbízíme nízkými mzdami a úspěch země budujeme na tom, že lidé žijí z ruky do huby,“ prohlásil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Hnutí ANO na klasickém modrém podkladu přišlo s heslem „Teď nebo nikdy“. „Pokud tentokrát nevyhrajeme volby, je to poslední pokus porazit tenhleten systém. Každému důchodci 448 korun stejně měsíčně a samozřejmě snižujeme daně,“ vypíchl předseda ANO Andrej Babiš.

„Jsme váš hlas“ slibují voličům na více než dvaceti rudě popsaných stranách komunisté. Ti chtějí hlavně světový mír, spravedlnost a bezpečí. „Zásadním bodem našeho programu je posílení přímé demokracie, to znamená zákon o referendu,“ vysvětlil předseda KSČM Vojtěch Filip.

V tom si s komunisty notuje i hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, který láká voliče heslem „Už nikdy o nás bez nás“. „Široký nevykastrovaný zákon o referendu, aby si občané mohli kdykoliv vymoci svá práva a kdykoliv závazně upravit či změnit rozhodnutí politiků v prospěch občanů,“ sdělil Okamura.

I podle předsedy TOP 09 je nejdůležitější zachování demokracie. Ze svého programu ale vybral to, co je podle něj potřeba udělat nejdříve a co nejrychleji. „Zrušit všechny zákony a předpisy, které lidi šikanují a ztěžují jim práci, omezují jejich svobodu a soukromí. Máme to uvedeno na takzvaném seznamu nesvobody, je to 17 bodů,“ doplnil Miroslav Kalousek.

I další opoziční strana, ODS si sestavila seznam. Má dvanáct bodů a představují to, co by modří chtěli udělat, pokud by se dostali do vlády. „Neslevíme z toho, abychom snížili daně a zvýšili platy. Pro nás je mimořádně důležité provést antibyrokratickou revoluci, to nás všechny dusí,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Lidovci sází ve svém programu hlavně na „Zodpovědnost“. Jako prioritu mají pracující rodinu a seniory. „Pro nás je velmi důležité, abychom pokračovali v tom trendu, kdy jenom v letošním roce pracujícím rodičům zůstane 5 a půl miliardy korun. A samozřejmě důležitá je i bezpečnost a prosperita republiky,“ říká předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Česká pirátská strana chce oslovit voliče průhlednou kontrolou státní správy. „Protože peníze, které v tom systému chybí, do státního rozpočtu přitékají. Bohužel ale desítky miliard kvůli nehospodárnosti a korupci zase odtékají a pak ty peníze zase chybí,“ popsal šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Podle průzkumů volební programy čtou zhruba dvě třetiny lidí. Značná část se ale o tom, komu svůj hlas dá, rozhoduje až na poslední chvíli.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek