Vládu bude sestavovat Babiš! S kým může vytvořit koalici?

Milan Chovanec

Hnutí ANO podle očekávání zvítězilo ve volbách do Poslanecké sněmovny a jeho předseda se zřejmě pokusí sestavit vládní koalici. Prezident Miloš Zeman totiž už dříve avizoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb.

Andrej Babiš zase prohlásil, že by ve vládě i ve Sněmovně preferoval co nejméně stran. „Jde o to, jestli dostaneme tolik procent, aby nás neobešli jako v krajských volbách,“ připomněl, že v některých krajích sice loni ANO zvítězilo, v krajské radě ale nakonec nezasedlo.

Podle posledních odhadů získá Babišovo hnutí kolem 80 mandátů, většinu tedy mít nebude. Dvojkoalici by mohl bývalý ministr financí sestavit s jedinou stranou – ODS.

Občanští demokraté, podobně jako třeba Česká pirátská strana, ale spolupráci s hnutím ANO před volbami odmítli. Vládu se stranou Tomia Okamury zase nepřipouští Andrej Babiš. Místopředseda SPD Radim Fiala vládu s ANO nevyloučil, odmítl ale premiéra, který by byl obviněn z nějakého trestného činu.

ANO by se proto mohlo pokusit sestavit vládu se současnými koaličními partnery. Naznačil to místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. S nabídkou spolupráce by podle něj měli primárně oslovit ČSSD a lidovce.

Ani to ale nebude jednoduché – volební lídr ČSSD Zaorálek totiž vládu s ANO připustil pouze v případě, že se vyřeší trestní stíhání Babiše a Faltýnka. Babiš další spolupráci v současné koalici také připustil.

Další trojkoalice budou problematické. Strany ale budou mít na povolební vyjednávání dostatek času – prezident dopředu oznámil, že schůzi Sněmovny svolá až s využitím maximální třicetidenní lhůty. Postoje stranických lídrů se také za tu dobu mohou změnit.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

JE ROZHODNUTO: Andrej Babiš ovládl Česko! Do Sněmovny míří i Piráti či SPD Tomia Okamury

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek