VIDEO: Zadržení zloděje občany! Takhle se to má dělat, ale...

Kapsářky v akci

Incident se odehrál v úterý odpoledne v Albertu na pražských Nových Butovicích a v jeho bezprostředním okolí. Ústředním „hrdinou“ je právě dopadený zloděj, který i s jedním členem ochranky a několika muži, kteří byli poblíž, čeká na příjezd policie.

Ze slov staršího muže z ochranky vyplývá, že dopadený zloděj kradl v supermarketu čokolády. „Kradl, napadal lidi a teď jsme na něj prý zlí. No podívejte se, co má pod bundou,“ říká na videozáznamu člen ochranky, pomenší a postarší muž nepříliš dobré fyzické kondice. Je zjevné, že pomoc dalších proti zloději, který stupňuje svou obranu i agresivitu, potřebuje.

Video natočil na mobilní telefon další z účastníků incidentu. Asi tříminutový záznam dobře ilustruje triky zlodějů i situaci, ve které se – jako náhodný svědek či účastník – může ocitnout každý. Hned v úvodu záznamu je vidět zloděje obklopeného několika silnými muži. Ti mu trpělivě vysvětlují: „Jenom počkej na polici, nic víc. Nic jinýho.“

Zloděj se snaží ze sevření mužů prosmeknout a nastává menší strkanice. Zadržený muž mírně krvácí z úst, protože zřejmě schytal nějakou ránu. V tu chvíli se do incidentu zapojuje náhodná nakupující, která zloděje hájí: „Jste normální tohle dělat člověku, i kdyby to udělal?“

Muž se snaží využít zmatku a pochopitelně všechno popírá – zřejmě ve snaze někoho z kolemjdoucích získat na svou stranu. „Ale já jsem nic neukrad. Pusťe mě, nechte mě. Pusťte mě ven,“ křičí. A skutečně se mužům vysmekne, člena ochranky snadno hrubě odstrčí a rychlým krokem odchází pryč. Tuší zřejmě, že útěkem by nadělal více rozruchu.

Skupina mužů ho spíše nesměle pronásleduje a neustále ho vyzývá, aby se zastavil a počkal na policii. Teď mu muži dokonce vykají. „Vy nejste normální. Tohle je normální? Pomóóóóc, pomóóóóc,“ zní reakce zloděje. Muži znovu zloděje chytají a ještě se upozorňují: „Nemlaťte ho, v klidu.“

Taktika zloděje je jasná: nenápadně se stále vzdalovat od místa krádeže a od ochranky, výkřiky o pomoc zmást okolí a postupně ze sebe setřást pronásledovatele. A málem mu to i vyšlo. Pokud by ubylo pronásledovatelů nebo se muž příliš vzdálil místu, kam má přijet policie, zřejmě by opravdu zájem o něj opadl. Po cestě zloději navíc vypadne zpod bundy ukradené balení čokolády.

Jenže muži se nevzdávají a když se zloděj dává do běhu, rozhodnou se ho definitivně zadržet. Strhnou ho na silnici, odtáhnou stranou a jeden z nich mu znovu v klidu a s vykáním opakuje: „Já jsem vám řekl, abyste v klidu stál. Vy nestojíte, já vás musím zadržet. Já jsem ze zákona oprávněn vás zadržet, chápete?“ Dokonce ho v jednu chvíli prosí, aby zůstal ležet. „Ty seš soudce?“ reaguje muž a znovu začíná svůj křik o pomoc.

Videozáznam pak končí, ale TN.cz má doplňující informace. Muž byl patrně pod vlivem drog a jak se ukázalo, už byl sedmkrát soudně trestaný. Neukradl jen jednu čokoládu, ale doslova si jimi vycpal bundu tak, že podle svědků vypadal jako těhotný.

Pozor na ústupové triky zlodějů!

Pokud by policie u zadrženého muže našla jen tu jedinou čokoládu nebo podobné levné zboží, dopustil by se přestupku. To je standardní obrana zlodějů před obviněním z trestného činu krádeže – pečlivě si počítají kradené zboží, aby škoda nepřesáhla 5 000 korun. Pokud nepřesáhne, jde o přestupek, za který je zloděj za chvíli opět na svobodě na ulici.

Jenže od října mají zloději problém – jmenuje se centrální registr přestupků. Dosud byla potíž prokázat zlodějům série drobných krádeží a hlavně je za to potrestat. S centrální evidencí si už může policie a soud na zloděje došlápnout a postihovat ho za opakované drobné krádeže, i když nepřesáhnou hranici trestného činu. Jinými slovy – vyplatí se pachatele krádeže zadržet, i když ve výsledku půjde „jen“ o přestupek.

Jak je z videa patrné, zloději se vždy snaží rychle zmizet. Pokud to nejde, volají o pomoc a často hodně křičí. Na slabší povahy to funguje a dají jim pokoj. Někdy dokonce získají v davu kolem spojence. Přinejhorším alespoň vyvolají zmatek, kdy se dá lépe zmizet.

Jak postupovat? Můžu zloděje zadržet?

Pokud se ocitnete v podobné situaci jako muži na videu nebo jste na zloděje příliš slabí, je vhodné požádat o pomoc. Ideálně adresně – to znamená konkrétního člověka, kterého oslovíte třeba podle barvy oblečení nebo na něj ukážete. Okolí případně můžete stručně vysvětlovat: „Kradl v obchodě a teď čekáme na policii.“

Zákona se bát nemusíte. Pokud byl někdo přistižen při trestném činu nebo hned po něm, může ho zadržet (správně „omezit“) každý v případě, že je to nutné k zamezení útěku nebo zajištění důkazů. Říká se tomu „občanské zadržení“ podle § 76 odst. 2 trestního řádu.

Krádeže v supermarketech jsou naprosto běžnou obživou především závislých narkomanů. Na heroin, bez kterého budou mít těžké abstinenční příznaky, potřebují klidně i pět tisíc korun denně. Aby takové peníze získali, musí nakrást zboží několikanásobně dražší.

Jak to chodí mezi „čórkaři“…

Bez skrupulí tuto obživu minulý týden potvrdil u soudu například muž podezřelý z tří vražd pražských taxikářů. „Už jsem nezvládal chodit do práce, potřeboval jsem víc peněz na ten heroin – vyšplhalo se to až na 5-6 tisíc denně. Začal jsem krást, nejprve jen po krámech, pak ve velkým. Kradlo se do kufru, do krosen a vyjíždělo se s tím z krámu. Vypadal jsem už dost podezřele, takže jsem se zaměřil na menší krámy – ne už Tesco ale třeba Albert, kradl jsem drogerii. Asi dva roky jsem utrácel 3-5 tisíc za heroin denně,“ uvedl před soudem obžalovaný David V. (citace: Blesk.cz)

Kradené zboží prodávají zloději občas zase zpátky do jiných malých obchodů, často večerek. „Když mě chytnou, tak tam jdu samozřejmě po čtrnácti dnech znova,“ doložilo svědectví u soudu neuvěřitelnou drzost zlodějů. A pochopitelně došlo i na popis ústupu při dopadení: „Procházím kasou s kradeným zbožím ke dveřím, vyběhl za mnou, chytil mě za šálu tak, že mě škrtil. Furt mě škrtil, tak jsem ho začal mlátit, vycítil jsem, že bych se mohl vyvlíknout a že bych se vyhnul vězení.“

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek