Velké plány s Černobylem: Radioaktivní pustinu čekají změny

Nový kryt nad Černobylem NSC

Radioaktivní pustinu v okolí Černobylu čekají možná velké změny, 13 investorů podle portálu Bloomberg požádalo Ukrajinu o pronájem pozemků v okolí zničené jaderné elektrárny pro instalaci solárních panelů.

Podle ministra pro životní prostředí Ostapa Semeraka by mohly v exkluzivní zóně vyrůst solární elektrárny o síle kolem 2 gigawattů, což se podle portálu Bloomberg dá srovnávat s dvěma jadernými reaktory. Nicméně ty pracují neustále a nejsou závislé na slunečním záření.

„Obdrželi jsme několik žádostí od společností, které se zajímají o pronájem půdy pro vybudování solárních elektráren,“ sdělil portálu Bloomberg v telefonickém rozhovoru. Aby Ukrajina zaujala zahraniční investory, snížila nájem o 85 procent.

Ukrajina si od pronájmu kromě investic a zušlechtění krajiny, která bude ještě dlouhou dobu nevyužitelná k farmaření nebo těžbě dřeva, slibuje zlepšení energetické nezávislosti na Rusku.

Budování solárních elektráren znepokojuje Evropskou banku pro rekonstrukci a vývoj (ERNB), která dohlíží na stavbu nového štítu a rozebrání staršího sarkofágu. Podle ní budou muset firmy k projektům přistupovat velmi obezřetně zejména v oblasti bezpečnosti.

O možnost investovat si zažádaly společnosti z Číny, Německa, Irska, Dánska, Rakouska, Bulharska, Běloruska a také z Ukrajiny.

Ačkoliv bude Černobylská zóna nevhodná pro těžbu dřeva a farmaření ještě dlouhou dobu, do zóny se vracejí divoká zvířata, která tu nebyla k vidění dlouhou dobu. Vracejí se nejen býložravci, ale také celá řada predátorů, jako jsou vlci a medvědi.

Nejen na podobu a výstavbu krytu v Černobylu se můžete podívat v reportáži ve Střepinách:

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek