Vejce v Česku rychle zdražují! Cenu zvednou i malí chovatelé

Vajíčko

Fipronilová kauza donutila chovatele v Evropě vybít nebo odstavit řadu chovů slepic. „Oficiální čísla nemáme, ale hovoří se až o 10 procentech evropské populace nosnic,“ říká Gabriela Dlouhá z Českomoravské drůběžářské unie.

Fipronil bývá v přípravcích třeba proti blechám či klíšťatům. U chovných zvířat se ale používat nesmí, podle Světové zdravotnické organizace je toxický.

V obchodě nyní stojí vejce v průměru necelých 3,50 korun za kus, do konce roku by ale mohla zdražit až na šest korun. „Mluví se o pěti korunách a výš,“ potvrzuje Dlouhá.

„O kolik kvůli fipronilové kauze poklesla nabídka vajec, zatím v rámci Evropské unie nebylo zatím vyčísleno,“ říká Markéta Ježková z ministerstva zemědělství.

U nás se k fipronilu přidala salmonela, kvůli níž museli na jihu Moravy utratit desetitisíce slepic. Zdražování se dotkne úplně všech, včetně malých chovatelů a ti už teď hovoří o tom, že jim to přinese komplikace. „Budu muset znova obvolat všechny odběratele a vysvětlit jim, proč zdražuji. Zcela jistě budu muset zdražit. Další věc k tomu ještě přibyla – letošní žně se úplně nepovedly, takže se nám zdražilo i krmení,“ zoufá si chovatel slepic Josef Dvořák.

Českých slepic se podle chovatelů ale fipronilová kauza ale vůbec nedotkla. „V České republice máme ve velkochovech asi 4,3 miliony nosnic. Tady se nic nemuselo zabíjet, ta kauza se nás dotkne jenom cenou, jsme soběstační zhruba ze 75 pocent,“ říká Dlouhá z Českomoravské unie chovatelů.

Nejlevnější byla vajička za posledních deset let v roce 2011, tehdy stála přes dvě koruny. Naopak nejdražší byla o rok později, kdy vyšlo vejce na víc než 3,50. Skokový nárůst průměrné ceny na šest korun v jednom roce by byl navíc rekordní.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek