V ZOO v Ústí museli uspat žirafího samce. Napadal lidi i zvířata

Samice nosorožce bílého Nola

Žirafí samec Bastain se prý v posledních měsících hodně změnil. Ošetřovatelé ho museli oddělit od samic, protože na některé z nich útočil. Později začal být agresivní i na chovatele. „I přesto, že měl antikoncepci, tak reagoval na říje samic. Ten samec ty samice v tu chvíli pronásledoval a atakoval je, tu jednu samici zejména. Hrozilo, že ji může zabít,“ popsala podivné chování Bastiana Petra Padalíková, zooložka ZOO Ústí nad Labem.

První problémy se u Bastiena objevily přibližně před půl rokem, od té doby prý začal být vůči ostatním samicím čím dál tím agresivnější. Zahrada se prý snažila umístit Bastiena jinde. Žádná z evropských zahrad ho ale nemohla přijmout, protože všude mají plno.

Návrat do volné přírody také nepřipadal v úvahu, samec by nepřežil. „Po konzultaci s koordinátorem, kdy jsme se opravdu ujistili, že momentálně zde není žádná instituce, která by ho mohla přijmout, jsme museli bohužel přikročit k takovému opatření,“ přiznala Padalíková.

ZOO nepochybila. „Mnohé zahrady samce i u žiraf vyřazují z chovu, protože na ně v Evropě nemáme víc místa. Věc, kterou udělali, je dokonce v souladu s etickým kodexem evropské asociace zoologických zahrad,“ potvrdil Erich Kočner, prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

Tělo zvířete zkoumá specializovaný institut v Berlíně. Odborníci se snaží přijít na to, proč samec tak zásadně změnil chování.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek