V Sýrii bombardují nemocnice i školy. Za tři dny zemřelo 270 lidí!

Nálety v Sýrii

V nemocnici nedaleko syrského Damašku čekají na ošetření desítky raněných civilistů. Děti, které takzvané Bílé přilby sotva před pár minutami vytáhly z trosek zřícených budov, měly štěstí v neštěstí. 60 jejich vrstevníků intenzivní bombardování Východní Ghúty syrskou armádou nepřežilo.

Jednotky vedené prezidentem Bašárem Asadem, které ze vzduchu podporuje i ruské letectvo, shazují na poslední velkou baštu rebelů v Sýrii každou minutu deset až dvacet bomb. Bilance? Nejméně 270 mrtvých a 1400 raněných za pouhé tři dny.

„Jsme hluboce znepokojeni zprávami o úmyslném ostřelování civilních cílů. Není to ale jen o syrské vládě, je to také o jejích podporovatelích. Vyzýváme všechny, včetně Ruska, aby zajistili, že tyto násilnosti skončí,“ vyjádřila se k situaci britská premiérka Theresa Mayová.

Režim se hájí tím, že chce z oblasti vyhnat teroristy, kteří tam operují. Vedle džihádistů z islamistické organizace Džajš al-Islám a hnutí Haját Tahrír aš-Šám napojeného na Al-Káidu se ovšem terčem náletů stávají i obchody, školy, mešity nebo dokonce nemocnice.

„To, co se děje v Ghútě, je válečný zločin. Pro Syřany je těžké pochopit, proč jim i přes používání chemických zbraní a barelových bomb nikdo nepřijde na pomoc,“ prohlásil velitel syrských opozičních sil Nasr al-Hárirí.

Lidem dochází základní potraviny a voda, nemocnicím zase zásoby léků. Na poplach už proto začíná bít OSN. Ta oba znepřátelené tábory vyzvala k příměří, které by usnadnilo transport humanitární pomoci na místo a evakuaci civilistů.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek