V Itálii na Vánoce běsnila sopka Etna! Valila se z ní mračna dýmu

Etna se probudila k životu a chrlila lávu stovky metrů vysoko

Etna si ke své aktivitě vybrala opravdu příhodný den. Seizmologové během pondělního dopoledne zaznamenali asi 130 menších otřesů. Ty nejsilnější z nich měly sílu čtyři stupně.

Z kráteru poté začala vytékat láva po jihovýchodním svahu a oblohu zahalil hustý temný dým. Ve dvě hodiny odpoledne Itálie uzavřela letecký prostor nad mezinárodním letištěm v Katánii, které se nachází přibližně 60 km od sopky. Po třetí hodině byl ale provoz opět obnoven.

Etna (Sicily) in pretty significant eruption this afternoon, December 24! Report: Vincenzo A. Pistoro, Alfio Romeo, Melica Savoca, Filippo Gensabella / @Weathersicily pic.twitter.com/k9imahMa9D

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) 24. prosince 2018

Pro místní obyvatele není sopečná činnost žádným velkým překvapením – jsou na něj zvyklí. Etna je velmi aktivním vulkánem, který se probouzí k životu poměrně často. Tento rok je to už potřetí, kdy odborníci zaznamenali četnou seizmickou aktivitu sicilského kráteru.

Někteří lidé si proto z výbuchu nic nedělají, a ze soptící Etny si na sociálních sítích dokonce utahují. „Slečna Etna předvádí vánoční show,“ okomentoval sopečnou činnost jeden uživatel Twitteru.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek