V ČR vypukla největší epidemie ptačí chřipky v historii! A bude hůř

Ptačí chřipka - kachny

Není snad den, co by se u nás neobjevilo nové ohnisko ptačí chřipky – ať už v hospodářských chovech nebo v podobě uhynulých volně žijících ptáků nakažených touto nemocí.

Uhynulé divové kachny nakažené ptačí chřipkou nalezli veterináři vůbec poprvé i na Vysočině a hned na dvou místech v Želivě na Pelhřimovsku a v Havlíčkově Brodě.

Právě nakažení volně žijící ptáci jsou podle odborníků největší hrozbou. Migrují z kraje do kraje a nekontrolovatelně nemoc přenášejí i do hospodářských chovů – ohnisek je u nás už 33, tedy o 30 víc než před deseti lety, kdy se u nás ptačí chřipka objevila poprvé. Poslední výskyt je hlášený ze dvou malochovů v Bernarticích na Královehradecku, kde uhynulo několik slepic a hus.

Celkem už u nás muselo být utraceno na 60 tisíc kusů ptáků.

A ptačí chřipka už zabíjela i v zoologické zahradě – v Liberci uhynula husa , labuť a také vzácný pelikán.

S ptačí chřipkou bojuje prakticky celá Evropa. Ohnisek je celkem téměř 800. Nejvíc (přes 200) jich je v Maďarsku a Francii. A jelikož se ptačí chřipku stále nedaří dostat pod kontrolu, může podle odborníků reálně hrozit omezení obchodu s drůbežím masem a jeho extrémní zdražení.

Chovatelé u nás mohou od státu žádat náhradu za utracené kusy – musí však o ni požádat do šesti týdnů. Podle ministra zemědělství zatím zažádali o kompenzace za 12 miliónů korun, vyplacena byla zhruba čtvrtina.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek