V ČR vypukla epidemie žloutenky! Tyto kraje jsou na tom nejhůř

Mytí rukou Ilustrační foto

Hned 19 nových případů nákazy žloutenkou za tento týden, tedy o sedm víc než v týdnu předchozím. Podle hygieniků je sitruace v Ústí nad Labem velmi vážná. Reagovat už musel i stát, který do města poslal 829 dávek vakcíny určených na přeočkování v rizikových oblastech.

Hygienici měli prioritně očkovat žáky prvních až pátých tříd z rizikových oblastí, to znamená z Krásného Března, Mojžíře a z Předlic. Na Ústecku se epidemie šíří už čtvrt roku a nedaří se ji zastavit. Očkováno už bylo 735 dětí, počty nemocných přesto neklesají. V rizikových částech města obyvatelé o epidemii příliš nevědí.

Takzvaná nemoc špinavých rukou se už téměř dva roky šíří také v Brně, kde evidují celkem přes 500 nemocných. Epidemie se má vyskytovat především mezi bezdomovci. „To riziko je zejména při pouliční konzumaci, kde je ta možnost umytí rukou v podstatě zcela minimální,“ vysvětlila Renata Ciupek z krajské hygienické stanice.

Problémy hlásí také Slovensko, v Bratislavě a okolí se od začátku roku nakazilo přes 153 lidí. Nejvyšší počet nakažených přibyl v září a říjnu. Prvotní projevy jsou zvracení a teplota. Po první fázi už dochází k smaotným projevům žloutenky – změnit barvu může oční bělmo, kůže a výjimkou není ani tmavá moč.

Proti žloutence typu A existuje očkování, to ale začíná účinkovat až dva týdny po první aplikaci. Do roka je nutné přeočkování.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek