V ČR ročně zahyne 130 chodců. Začne platit absolutní přednost?

Fabia zastavila kousek od místa střetu, šokované posádce musel pomáhat psycholog

Policejní majáčky a sanitky u přechodu – to nevidí nikdo rád. JednouTohle je jedna z loňských nehod – auto na přechodu v Liberci srazilo chodce – žena srážku naštěstí přežila. V dalších asi 30 případech loni chodci ale na přechodech zemřeli.

U nás platí pravidlo, že chodec má na přechodu přednost, jenže ne absolutní, čímž mnohdy nastávají nebezpečné situace a to právě především pro chodce.

„Absolutní přednost chodec nemá, což znamená, že má přednost v okamžiku, kdy vstoupí na přechod a je tam splněno X okolností,“ vysvětluje Igor Sirota z ÚAMK.

Jednou z nich je třeba případ, kdy řidič nemusí zastavit a dát tedy přednost chodci, pokud do silnice vstoupil náhle a nečekaně. Jak to vypadá v praxi? Stačí postavit k přechodu kameru a záhy se ukáže, že řada řidičů chodcům vůbec nezastaví, s jinými se raději chodci domlouvají před vstupem na přechod posunky.

Sousední Slovensko chce zavést systém absolutní přednosti a to po vzoru dalších zemí, třeba Belgie, Nizozemska nebo Švýcarska.

Dva a půl tisíce korun zaplatíte u nás jako řidič, pokud nedáte chodci přednost, 50 tisíc a ztráta řidičáku na dva roky riskujete, pokud mu způsobíte zranění. V Británii za to samé zaplatíte v přepočtu statisíce.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek