V Česku není dostatek uhlí. Poptávka je velká, ceny rostou!

Raiffeisen Stavební spořitelna

„Dělám to sice jen 6 let, ale takový problém s dodávkami nepamatuju,“ řekl jeden z prodejců uhlí. A má k tomu pádný důvod – nedostatky jsou obrovské, poptávka nečekaně velká. Doly kvůli limitům nestíhají na poptávku reagovat, lidé musí doma mrznout.

„Já už jsem tady poněkolikáté. Uhlí není, je na něj dlouhá čekací doba a rozvozy jsou plné, nevím, jak na ně budu dlouho čekat, trápí mě to,“ řekl pan Martin z Hlučína.

Zatímco v létě bylo uhlí levné a bylo ho dostatek, momentálně má většina skladů prázdno. Přitom třeba tady na Karvinsku jsou doly plné zásob. Problém se ale netýká jen severní Moravy, ale celé republiky.

„Tento rok je to skutečně, za posledních deset roků nejhorší situace, která na trhu s hnědým uhlím byla,“ vysvětlil Radomír Svoboda, prodejce uhlí z Jižních Čech.

Na odbyt jde především uhlí typu Ořech 2. I kvůli dotacím na moderní kotle je ale nedostatkovým zbožím. „Původně bylo určené pro průmyslové teplárny, dneska díky dotacím na kotle narůstá potřeba toho uhlí,“ vysvětlil Ivan Poživil, prodejce uhlí z Hradce Králové.

Pokud na vás ve frontě na uhlí vyjde řada, budete si za něj navíc muset připlatit. „Ceny vrostly o 600 až 700 korun,“ vysvětlil Aleš Krupa, prodejce uhlí.

Momentálně tak za tunu uhlí zaplatíte téměř 5 tisíc korun. Kdo tak chtěl mít jistotu, že bude mít v zimě čím topit a ušetří, zásoboval se s předstihem. Ze zkušenosti prodejců ale vyplývá, že domácnosti se většinou uhlím nezásobují předem.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek