Už je to šest dnů od vichřice, lidé v Provodíně jsou ale dál bez proudu!

Vichřice Herwart v Česku - 4

Šestý den se někteří obyvatelé Provodína na Českolipsku vyrovnávají s následky nedělní vichřice. Příprava jídla je náročná, kvůli elektrickému čerpadlu ve studni si navíc nenapustí ani vodu a večery tráví při svitu svíček.

„Nespláchneme záchod, nevyčistíme si zuby, veškerá ranní hygiena je prostě 1,5 litr petka, to nám musí stačit. Nevypereme, neuvařím, neohřeju dětem oběd, je to strašný,“ promluvila o následních paní Jakešová.

Se dvěma malými dětmi je situace pro rodinu obzvlášť náročná. Vodu kupují v obchodě nebo přenášejí od přátel. Spát chodí takzvaně se slepicemi, aby si děti nekazily oči. „Večerní zábava? Jdeme v půl deváté spát. Po čtvrté hodině se začne stmívat a už je to špatné,“ dodala.

Jakešovi, stejně jako jejich sousedé, nejsou bez tepla. V domech mají krby nebo krbová kamna. I přesto ale týden bez elektřiny hodnotí jako velmi náročný. „Je to opravdu nepříjemné. Člověk si ani neuvědomuje, co elektrika pro člověka znamená,“ řekl pan Novotný.

Obyvatelé Provodína jsou bez elektřiny kvůli dvojici spadlých sloupů a strženému elektrickému vedení. Podle vesničanů se sem za celou dobu nikdo nepřijel podívat. Pokud není vyhlášen kalamitní stav, musejí přitom energetici závadu odstranit do 18 hodin. V tomto případě ale mělo dojít k chybě.

„Došlo k zaměnění obcí s podobným názvem a poruchové čety byly vyslány do jiné obce. Jednalo se o obec Provodov, kde jsme kalamitu také řešili. Chtěli bychom se obyvatelům v dotčené lokalitě velmi omluvit,“ prohlásila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek