Útok v Londýně! Muž najel autem do lidí, pak pobodal policistu

Útok na letišti v Paříži

Neznámý útočník najel černým vozem na chodník na Westminsterském mostě. Tam přejel několik chodců. S vozem narazil do plotu u budovy parlamentu. U něj pobodal policistu. Podle svědků jej policisté postřelili, když mířil ke vchodu do budovy parlamentu. Útočníka zasáhly nejméně tři výstřely. Policisté později potvrdili, že na následky střelných zranění zemřel.

Podle svědků nejméně jeden člověk spadl do řeky Temže. Televize ITV potvrdila, že záchranáři vytáhli z řeky živou ženu, která při útoku z mostu do Temže spadla. Utrpěla těžká zranění. Policejní náčelník později uvedl, že při útoku bylo zraněno nejméně 20 lidí, tři lidé řádění útočníka nepřežili.

Na Westminsterském mostě zasahovalo několik posádek záchranné služby. Záchranáři zasahovali také u místa, kde černé SUV narazilo do plotu komplexu parlamentu a na místě, kde byl pobodán policista a zasažen útočník.

Policista, kterého útočník pobodal, zemřel. Britské televizi BBC to řekl náměstek ministra zahraničí a poslanec Tobias Ellwood, který napadenému policistovi poskytoval první pomoc než přijeli záchranáři. Podle Ellwooda policista zemřel na místě. Informaci o smrti policisty potvrdil i policejní náčelník Mark Rowley.

UPDATE: According to my sources the Police officer that was stabbed at the gates of parliament has passed away, death toll stands at 3 pic.twitter.com/KruwvbWKwk

— News_Executive (@News_Executive) 22. března 2017

Fotografie údajně zachycující muže, který pobodal policistu.

Podle francouzského listu Le Telegramme je mezi zraněnými také trojice francouzských teenagerů, který bylo mezi 15 a 16 lety. Že jsou mezi zraněnými i mladí Francouzi, potvrdil médiím i francouzský premiér Bernard Cazeneuve.

Policejní náčelník BJ Harrington uvedl, že policisté případ klasifikovali jako teroristický útok, budou ale vyšetřovat všechny možné motivy. Potvrdil, že při útoku bylo několik lidí zraněno, včetně policejních důstojníků. Metropolitní policie nasadí ve městě posílené hlídky.

„Fotili jsme si Big Ben a najednou jsme viděli, jak k nám běží lidi. Pak jsme viděli asiata, kterému bylo okolo 40 let. Měl nůž s čepelí dlouhou asi 20 centimetrů. Pak jsme zaslechli tři výstřely, přešli jsme silnici, ohlédli jsme se a viděli jsme, jak leží v krvi na zemi. Měl na sobě lehkou bundu, tmavé kalhoty a košili. Běžel skrz brány, směrem k parlamentu a policisté ho naháněli,“ uvedla pro televizi Sky News svědkyně Jayne Wilkinsonová.

„Vyhněte se náměstí u parlamentu a přilehlým oblastem,“ vyzvala veřejnost Metropolitní policie. „Děkujeme veřejnosti za pomoc a žádáme lidi, aby zůstali klidní, ale byli ve střehu. Incident ve Westminsteru prošetřujeme jako teroristický útok, dokud nezískáme jiné informace,“ napsali policisté na twitter.

„Incident v Londýně je vyšetřovaný jako teroristický útok poté, co řidič najel na mostě do chodců a pak, než jej postřelili, pobodal policistu,“ uvedl na twitteru reportér stanice Voice of America Steve Herman.

Video, které na Westminsterském mostě natočil kolemjdoucí

V budově parlamentu byla také britská premiérka Theresa Mayová. Podle SkyNews ji ochranka vyvedla zadním vchodem a naložila do připraveného vozu. Ostatní zaměstnanci parlamentu dostali příkaz, aby zůstali schovaní ve svých kancelářích.

„Ministerská předsedkyně byla přepravena zpátky do čísla 10 (Downing Street 10, sídlo britského premiéra – pozn. red.) a nyní monitoruje situaci,“ uvedl mluvčí premiérky Mayové.

Aktuální #UpozorněníNaCesty pro občany ČR v Londýně:nouzová linka Velvyslanectví ČR v Londýně +44 77 6968 2442 #Westminster #LondonAttack

— MZV ČR (@mzvcr) 22. března 2017

Podle agentury ČTK nemá české ministerstvo zahraničí informace o tom, že by mezi oběťmi či zraněnými byli čeští občané.

„Čekáme na informace, zda mezi zraněnými nejsou i čeští občané. Zatím to nemůžeme stoprocentně vyloučit,“ řekla ČTK Irena Valentová z českého ministerstva zahraničí.

Jste v Londýně a byli jste svědky útoku? Ozvěte se nám na mail zpravy@nova.cz nebo na číslo +420606090909

Budovu parlamentu obklopili policisté. Na náměstí u parlamentu přistál záchranářský vrtulník. Na příkaz policie uzavřel dopravní podnik přilehlou stanici Westminster.

MPs vote to adjourn Parliament for today, following news of security alert https://t.co/zza1kVEQIt pic.twitter.com/g0odAInPle

— BBC Parliament (@BBCParliament) 22. března 2017

Britský parlament pro dnešek přerušil zasedání, poslanci ale zůstávají v zasedacím sále. Budovu prohledávají těžkooděnci.

Dolní i horní komora britského parlamentu přerušili jednání. Zasedání přerušil také skotský parlament v Edinburghu, který zrovna projednával možnost vyhlášení nového referenda o skotské nezávislosti v reakci na rozhodnutí Velké Británie vystoupit z Evropské unie.

O útoku byl také informován americký prezident Donald Trump, na twitteru to potvrdil jeho mluvčí. Trump se v podvečerních hodinách spojil s premiérkou Mayovou. Vyjádřil jí soustrast a nabídl podporu.

K teroristickému útoku došlo přesně rok po útoku v Bruselu. Při explozích bomb na letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek zemřelo 32 obětí a tři útočníci. Až 340 lidí utrpělo zranění, 62 z nich kritická.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek