USA stahují jednotky ze Sýrie, rozkaz už byl podepsán

Rozkaz ke stažení jednotek byl podle agentury AFP podepsán už v neděli. Rozhodnutí předcházel telefonický kontakt mezi americkým a tureckým prezidentem, během kterého se oba dohodli na koordinaci mezi vojenskými, diplomatickými a dalšími úředníky s cílem vyhnout se mocenskému vakuu.

Rozhodnutí o stažení jednotek rozhořčilo a šokovalo i některé americké zákonodárce a spojence. Mnozí to označují za zradu syrských Kurdů.

„Turecký prezident Erdogan mě ubezpečil, že vymýtí vše, co v Sýrii z ISIS zbylo. A on je muž, který to zvládne perfektně, Turecko je přeci hned vedle. Naše jednotky se vrací domů,“ oznámil Trump na Twitteru.

Mnozí se obávají toho, že stažení přibližně dvou tisíc jednotek Spojených států je předčasné a povede k destabilizaci už tak zdevastovaného regionu.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek