U dálnice D8 se objevily pukliny, skrývaly 100 let staré tajemství!

2187551

Jen pár desítek metrů od dálnice D8 se objevily obří praskliny v zemi. Původně se předpokládalo, že jde o další sesuv půdy, který by dálnici mohl ohrozit. Pak ale odborníci pukliny prozkoumali kamerou a nestačili se divit. Zatím ale netuší, kolik jich je a oblast chtějí důkladně zmapovat.

Pod zemí jsou přibližně sto let staré sklepy, o kterých už ale nikdo neměl ani tušení. Původně patrně sloužily jako vinné sklepy, postupem času se ale jejich části rozpadly a zasypaly. Zbylé se začaly rozpadat po letošním suchu.

Mnohametrové praskliny podle odborníků dálnici přímo neohrožují, objevily se patrně kvůli letošnímu extrémnímu suchu. „Ty takzvané trhliny nejsou nic jiného než sesuvy v místě, kde se propadá klenba a hlína zasypává ten sklep,“ řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Před pěti lety tehdy rozestavěný úsek dálnice zavalil jen o pár desítek metrů dál obří sesuv zeminy. Dálnice se kvůli tomu musela postavit znovu. Podle geologa Vladimír Cajze z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR se mohou sesuvy kdykoli znovu opakovat. „Je to území, který je neustále živé a dálnici nadále bude přinášet problémy. Žádný nebezpečí zažehnané není, k těm sesuvům bude docházet dál,“ dodal.

Ředitelství silnic a dálnic prý ale investovalo stovky milionů korun do zabezpečení svahu, které má sesuvy ohlídat. „Na více než sto místech kontrolujeme bezprostřední okolí dálnice D8, abychom měli perfektní přehled o tom, jak se tady ty svahy hýbou či zůstávají stabilní,“ ubezpečuje mluvčí ŘSD.

Podle kritiků mělo vést těleso dálnice jinudy nebo mělo být vedeno pod zemí dlouhými tunely.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek