U dálnic stojí přes 1000 billboardů, stát je brzy začne odstraňovat

Billboardy

Dálnice a silnice prvních tříd už brzy nebude lemovat žádný billboard. Protizákonně, tedy ve vzdálenosti do 250 metrů, jich teď stojí podle pracovníků Ředitelství silnic a dálnic 1 142. Nejvíce podél dálnic D1, D5 a D8. Nejméně pak okolo D35tky.

A u prvních 30ti z nich ředitelství silnic a dálnic už identifikovalo i jejich majitele a tyto podklady poslalo ministerstvu dopravy . To teď majitele poutačů začne obesílat a pokud oni své billboardy do 5ti pracovních dní od doručení výzvy neodstraní, začne je stát na náklady majitelů sám postupně zakrývat a odstraňovat.

„Podle nás jsme zákonu vyhověli tím, že jsme z reklamní plochy udělali plochu se státní vlajkou,“ je přesvědčený Lukáš Váňa, mluvčí Asociace majitelů plakátovacích ploch.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka by se měly billboardy zakrývat v druhé polovině září a v první polovině října by mělo Ředitelství silnic a dálnic začít s jejich odstraňováním.

A stejná mašinérie se rozběhne v dalších dnech i na silnicích prvních tříd – kde nesmí billboardy stát v 50ti metrové vzdálenosti od komunikace. Pracovníky ŘSD přitom čeká pořádná šichta. Silnic I. třídy je 5 800 km. Kolik budou muset odstranit billboardů, bude ŘSD vědět koncem následujícího týdne.

Okolo silnic prvních tříd by se s odstraňováním billboardů mohlo začít během dvou až tří měsíců. Celkem by mělo z okolí všech českých silnic a dálnic zmizet až 3 tisíce poutačů z celkových 25ti tisíc.

Na odstranění tak velkého množství poutačů, ale ŘSD nemá kapacity a stát by musel na tyto práce vypsat výběrové řízení. Někteří majitelé billboardů se navíc proti odstraňovaní chtějí bránit soudní cestou, a to i za pomoci mezinárodních arbitráží – kvůli údajně zmařeným investicím.

„Provozovatelé reklamy dostali pět let na to, aby se na dopady zákona připravili. Určitě to nebyl nějaký nepřiměřený zákaz,“ je podle mluvčího rezortu Tomáše Neřolda přesvědčeno ministerstvo dopravy.

Přitom podobná omezení jsou už nastavená i v řadě dalších evropských zemích, třeba v Německu platí úplný zákaz reklamy okolo všech silnic.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek