Týden s EET: 19 milionů účtenek, 760 udání! Restaurace zdražují

Anketa - EET

EET – tři písmenka, která některým podnikatelům zamotala hlavu. Přesto systém funguje tak, jak si ministr financí představoval. „Běží zcela plynule. Předpoklad byl zhruba 40 tisíc podnikatelů, v tuto chvíli máme přihlášených asi 39 500,“ sdělila mluvčí finanční správy Linda Paterová.

To znamená, že i přes vlnu nevole a odporu se do systému zapojilo 98 % podnikatelů v pohostinství. Jenže miliony účtenek, které musí restaurace vydávat i za žvýkačky, čaj nebo kávu, rozhodně nešetří lesy.

„Všichni podnikatelé spadající do první vlny evidence tržeb musejí vydávat podle zákona účtenky. V opačném případě jim hrozí sankce, které jsou v rozmezí od 1 koruny do 500 tisíc, v případě hrubšího porušení hrozí i dočasné uzavření prodejny,“ doplnila Paterová.

Jen za tři vteřiny podle odhadu odešlou obchodníci na finanční správu kolem 90 účtenek. Za první týden EET jich bylo dohromady kolem 19 milionů. A Češi nelení a hlásí ty, kteří účtenku nevydali, přestože měli.

„Hlášených nevydaných účtenek máme v tuto chvíli 760. Vyhodnocují se, analyzují a dále budeme postupovat, budou nám určitě sloužit k cíleným kontrolám,“ vysvětlila mluvčí. Údaj byl platný ke čtvrtečnímu odpoledni.

Některým podnikatelům ale se začátkem EET jejich živnost končí. „Odhadujeme, že zhruba 15 procent provozoven skončí, ale domníváme se, že to není jen kvůli elektronické evidenci tržeb,“ uvedl Václav Stárek, prezident asociace hotelů a restaurací. Ostatní provozovatelé budou podle asociace zvyšovat ceny, nebo své provozovny zavřou.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek