Trump se vydal na klíčovou cestu do Asie, musí být velmi opatrný

Kim Čong-un, Donald Trump

Prezident Donald Trump opouští Bílý dům a míří na klíčovou, téměř dvoutýdenní cestu do Asie, první oficiální návštěvu regionu ve funkci. Jeho cíle jsou Japonsko, Jižní Korea, Čína, Vietnam a Filipíny.

„Na Filipínách plánujeme zůstat o den navíc. Zúčastním se tam konference. Budeme mluvit o obchodu a zřejmě také o Severní Koreji,“ sdělil Trump.

Otázky obchodu a bezpečnosti budou patřit mezi hlavní témata jednání s jeho asijskými protějšky a zástupci. Trump se na kontinent vydává hledat především potvrzení spojenectví s Tokiem a Soulem, kvůli stále narůstajícímu napětí na Korejském poloostrově.

Než ale prezident USA stane na asijské půdě, zastaví se v Pearl Harboru na Havajských ostrovech. Pak už zamíří na setkání s japonským císařem Akihitem a premiérem Šinzó Abem. S ním má také v plánu golf.

Jednání v Číně se zaměří především na ekonomické vztahy. Trump zemi loni označoval za měnového manipulátora. Očekává se ale, že během setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem zavede řeč na důraznější tlak země na problematický severokorejský režim.

Ve Vietnamu se Trump zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří. Kreml připustil, že by se tam mohl setkat s Vladimirem Putinem. Kromě napětí na korejském poloostrově by spolu zřejmě jednali i o situaci v Sýrii a na Ukrajině. Naposledy se setkali na summitu G20 v červenci.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek