Totální volební krach ČSSD! Chovanec už počítá s opozicí

Policie zasahovala ve štábu SPD

Vítězství hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny se předpokládalo, podle většiny předvolebních modelů ale měli následovat sociální demokraté. Ti ale naprosto propadli a po sečtení poloviny okrsků to vypadá, že obsadí až šesté místo.

Předseda ČSSD Milan Chovanec už prohlásil, že nepovede vyjednávání o vládě. S osmi procenty by to podle něj bylo směšné. Řekl také, že počítá s rolí v opozici a mimořádným sjezdem strany.

V minulých volbách přitom ČSSD zvítězila, získala 20,45 % hlasů a v Poslanecké sněmovně obsadila 50 křesel. Předseda strany také sestavoval vládu a stal se premiérem. Pak ale přišlo několik osudových chyb, které ČSSD před volbami udělala.

Většinou funkčního období se táhly spory sociálních demokratů a členů hnutí ANO. Hádky v koalici byly na denním pořádku, stejně jako urážky, které zněly z obou táborů.

Premiér Sobotka šel také do konfliktu s prezidentem Milošem Zemanem. Zásadní byla roztržka kvůli demisi-nedemisi vlády a následnému odvolání Andreje Babiše z pozice ministra financí.

Poslední kapkou pro voliče mohlo být rozdělení pravomocí a „triumvirát“ v čele strany. Zatímco Sobotka zůstal premiérem, Chovanec se stal předsedou ČSSD. Volebním lídrem byl ale ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

S tím, že trojice lídrů v čele strany byla pro voliče matoucí, souhlasí i bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek. „Sociální demokracie měla všechno kromě osobnosti, ten triumvirát rozpliznul vnímání lidí. Osobnost lídra je rozhodující, neměl by být fádní, nudný, což bohužel Sobotka je. Naopak barvitý je Okamura, Babiš nebo třeba Bartoš,“ uvedl ve volebním speciálu TV Nova.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek