Thomayerova nemocnice má unikátní přístroj: Prodlužuje kosti

Unikátní operace v IKEMu - 3

Václav Petráň si před šesti lety při jízdě na horském kole komplikovaně zlomil stehenní kost. „Spadnul jsem a kolenem a stehnem jsem narazil do stromu,“ popsal TV Nova své zranění.

Po operacích se kost sice zahojila, jenže přestala růst, což bývá u dětí velký problém. Václav ji měl skoro o 5 centimetrů kratší. Aby vůbec mohl chodit, musel si nechat podrážet boty.

„Čtyři až pět centimetrů už je poměrně velký zkrat,“ upozorňuje přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Petr Havránek.

Lékaři u Václava proto jako u prvního pacienta v České republice využili unikátní přístroj, který je naprogramovaný pomocí speciálního softwaru v počítači. Program sám vypočítá, jak dlouho, jak často a jak moc se musejí jednotlivé tyče přístroje upravovat.

Lékaři pacientovi vytisknou tabulku, kde je popsáno, co má přesně s přístrojem každý den udělat. Software zároveň ukáže, v jaké poloze má kost po každém zásahu být, aby se protahovala správnou rychlostí.

„Když prodlužujeme moc rychle, tak se ta kost nezahojí. Když prodlužujeme pomalu, tak nám sroste předčasně a už s ní nehneme,“ upozorňuje lékař Havránek. Práce s přístrojem je tak jednoduchá, že to pacient zvládne doma sám a nemusí kvůli tomu ležet v nemocnici.

„Jsme asi před 5ti lety měli pacienta. A toho jsme každý 4., 5., 7. den museli uspat, povolit tu montáž, trošku s ní pohnout a zase ji utáhnou a takhle jsme to dělali třeba 40 dní,“ upozorňuje Havránek, jak předtím byla pooperační péče o pacienta složitá.

To teď s použitím unikátního přístroje odpadá. Během pár měsíců už má Václav zlomenou kost stejně dlouhou jako tu zdravou a brzy mu budou moci přístroj z nohy odstranit.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek