Teď už jsou dva. Do Česka se zatoulal další ohromný los

Na Olomoucku se pohybuje samec losa evropského

Statný losí samec se na amatérském videu prochází po poli. Přitom to není vůbec krajina, kterou tato zvířata běžně obývají. „Je to území, které vlastně většině biotopově mu vůbec nevyhovuje, je tady mnoho polí,“ vysvětlil Jiří Šafář z Agentury ochrany přírody ČR.

To samé platí o Hané. Tady se další los pohybuje asi dva týdny. Za tu dobu už stačil překvapit několik lidí. „Proběhl tam nějaký oční kontakt a můžu říct, že jsem zůstala, jak se říká štronzo, vůbec jsem nezareagovala, nevěděla jsem, co mám dělat, stála jsem, držela jsem kolečka, hleděli jsme na sebe,“ popsala netradiční setkání Zuzana Vojtěchovská.

Dospělý los váží přes tři sta kilogramů. Pokud budete mít štěstí a náhodou na něho při podzimní procházce narazíte, raději ho neprovokujte.

„V případě obrany losa, to může být obrana velice účinná, protože si musím představit, že losice dokáže pomocí svých kopýtek ubránit své mládě proti vlkům,“ doplnil Šafář.

I proto starostové v obcích na Olomoucku, kde se tohle statné zvíře objevilo, raději přes internet obyvatele varují před možným nebezpečím. Že by se tam ale na rozdíl od Šumavy losi zabydleli, prý nehrozí.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek