Tajné účty v Panamě: Premiér kvůli skandálu utekl z rozhovoru

„Panama Papers znovu naléhavě připomínají, jaký je kolotoč kolem offshorových firem a daňových rájů výsměch všem lidem, kteří poctivě pracují a platí daně,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka na Twitter. Zároveň řekl, že pokud se zjistí, že se kauza Panama Papers týká některého ze členů české vlády, bude nutné reagovat. Případy by se podle něj ale měla zabývat česká daňová správa a také policie. Policejního prezidenta už o to požádal ministr vnitra.

Pevnou půdu pod nohama mezitím ztrácí islandský premiér. Je podezřelý z toho, že si prostřednictvím své manželky ukryl miliony dolarů. Když se ho na kauzu začali vyptávat v televizním rozhovoru, raději utekl. Krátce na to si uvědomil, že nezvolil nejlepší taktiku.

Kterých Čechů se skandál „Panama Papers“ týká, se podívejte zde.

„Začali mluvit o daňových rájích, Potom jsem měl pocit, že si myslí, že jsem do toho namočený. Společnost mojí ženy nikdy nebyla v daňových rájích, vždycky odváděla daně na Islandu. Pochopitelně mě to zaskočilo,“ snažil se později vysvětlit své podivné chování v televizním rozhovoru premiér Sigmundur David Gunnlaugsson.

Podívejte se, jak islandský premiér útíkal z rozhovoru:

https://www.youtube.com/embed/ORlq_zrfWDc

Svými argumenty islanďany ale nepřesvědčil. Opozice už chystá hlasování o nedůvěře a v zemi se strhly protesty. V milionech tajných dokumentů, které pronikly na veřejnost, figuruje 12 bývalých prezidentů a nejméně 60 dalších současných představitelů různých států. Austrálie, Nizozemsko, Rakousko nebo Francie už zahájily vyšetřování.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek