„Státní převrat!“ reagují Katalánci na záměr omezit jejich autonomii

Katalánci čekají na projev předsedy regionální vlády o nezávislosti

Ulice katalánské metropole zaplnilo 450 tisíc demonstrantů jen pár hodin poté, co španělský premiér Mariano Rajoy oznámil, že jeho vláda jako první v historii aktivuje článek 155 ústavy a omezí autonomii Katalánska.

„Opatření jsou jasným krokem k likvidaci naší vlády a demokratické vůle Katalánců,“ prohlásil v reakci katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten se připojil k tisícům rozzuřených demonstrantů, protože Madrid ho hodlá sesadit z funkce a spolu s ním i další separatistické politiky.

Katalánci ale vládě vzkazují: nařízenému omezení autonomie se nepodřídíme. „Rajoy de facto oznámil státní převrat s cílem odstranit demokraticky zvolený parlament,“ uvedla předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellová.

Podle Rajoye je jediným cílem obnovení ústavního pořádku. „Žádám, aby nikdo nevyváděl majetek z Katalánska. Tuto krizi vyřešíme, aniž by byl kdokoli poškozen,“ ujistil španělský premiér, který už své karty vyložil. Jeho návrh teď musí schválit senát.

Katalánci konkrétní kroky neoznámili a čeká se na svolání regionálního parlamentu. „Vláda nemá tušení, co aktivací článku 155 rozpoutala. Je to jejich sebevražda. Nezávislost Katalánska budou bránit miliony lidí,“ myslí si stoupenkyně separatistů Bella Roaová.

Odborníci se obávají, že pokud regionální vláda neustoupí, vyhlášení nezávislosti Katalánska se bez násilí neobejde.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek