Starostové nechtějí zveřejňovat svůj majetek. Bojí se závisti lidí

Sekera. Ilustrační foto

Milan Zálešák je starostou Vyššího Brodu, malého města v jižních Čechách. Zveřejňování svého veškerého majetku v centrálním registru vnímá hůř než starostové velkých měst, kde většina obyvatel starostu často ani nezná a je tam větší anonymita.

„Rozhodně bych z toho vypustil neuvolněné funkcionáře. Je fakt, že my tady máme radní, kteří berou minimální odměny,“ popsal Zálešák.

Právě kvůli tomu se dnes na Úřadu vlády setkali zástupci Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv s Andrejem Babišem. Starostové prý nemají problém se zveřejňováním svého majetku, ale nechtějí, aby si tyto informace mohl přečíst každý. V případě neuvolněných starostů a místostarostů si totiž jejich příjmy můžou přečíst například jejich kolegové v primárním zaměstnání.

„I když nikdo nedělá nic nečestného, už to, že by jeho kolegové v primární práci věděli, jaký plat berou, s jakým majetkem disponují, může vyvolat určitou řevnivost,“ myslí si předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

Návrhy na zmírnění této povinnosti teď leží ve sněmovně, vláda už je projednala s negativním stanoviskem. Kompromisní verzi zmírnění pravidel by měli najít zástupci sněmovních stran pod vedením předsedy Radka Vondráčka.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek