Srážek se zvěří přibývá. Odborníci poradili, kdy si dát největší pozor

Oběť nehody Nikol

Podle statistik jde o čtvrtou nejčastější příčinu dopravních nehod. Řidiče na silnicích nejvíc ohrožují srny nebo zajíci. A stoupá počet kolizí s divočáky.

Naštěstí jde o typ nehody s minimální lidskou úmrtností. V loňském roce zemřel po střetu se zvěří jeden člověk. Policejní statistiky nejsou kompletní, protože pokud se vozidlo příliš nepoškodí, řidiči nehodu nehlásí.

Dopravní experti upozorňují, že největší nebezpečí číhá na řidiče za svítání a za soumraku. To je čas, kdy se zvěř blízko silnic pohybuje nejčastěji. A když je tma, světla auta zvíře oslní a to zůstane většinou nehybně stát na cestě a před protijedoucím autem neuteče.

Střet se zvířetem větších rozměrů pak může být pro samotného řidiče fatální. Odborníci proto radí v takovém případě zpomalit a ztlumit světla. Velmi nebezpečné je také před zvěří strhnout volant a sjet autem ze silnice. V případě, že tam stojí strom, bývají následky tragické.

Rychlostní silnice jou často na zvěř připravené a srážkám lze zabránit pomocí biokoridorů, nadchodů nebo podchodů. Ty jsou často k vidění na dálnicích, a to včetně oplocení.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek