Spor o kondomy: Papež způsobil rozruch, velmistr Festing skončil!

Papež František

Papež František se dostal do vyostřeného sporu s řádem kvůli odvolání jejich velkokancléře Albrechta von Boeselagera. Toho vedení řádu odvolalo kvůli rozdávání prezervativů v rozvojových zemích, papež k překvapení všech ale v prosinci ustanovil komisi, která měla za úkol jeho odvolání prošetřit.

Maltézští rytíři sice přísahali věrnost papeži, jeho nečekaný krok ale všechny pobouřil. Řád má totiž svou autonomii a je přesvědčen, že papež nemá právo nijak zasahovat do jeho vnitřních záležitostí.

Albrecht von Boeselager zastával funkci velkokancléře od orku 2014, vaz mu zlomilo podle řádu jeho přivírání očí právě nad rozdáváním kondomů, které měly ochránit prostituky v rozvojových zemích před nakažením virem HIV. Agentura AP už dříve uvedla, že kamenem úrazu byl právě program v Barmě.

Ačkoli katolická církev nedovoluje používání antikoncepce a prezervativů a za nejlepší prostředek proti šíření AIDS označuje monogamii, papež František je v tomto ohledu smířlivější. Když se ale maltézští rytíři začali bránit kvůli zásahu Vatikánu do chodu řádu, s pochopením a tolerancí se nesetkali.

Papež velmistra řádu v úterý vyzval, aby rezignoval a Matthew Festing překvapivě souhlasil. Maltézští rytíři přitom svou funkci obvykle vykonávají doživotně.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek