Španělé demonstrovali za jednotu, premiér chce Katalánsko udržet

Katalánsko ochromila stávka

Centrem katalánského hlavního města Barcelony proudí mnohatisícové davy demonstrantů. Nad hlavami jim na znamení jednoty Španělského království vlají státní i katalánské vlajky. Stejně jako včera v Madridu protestují Španělé proti odtržení Katalánska.

„Autonomie, která existuje v Katalánsku a v mém regionu – Baskicku, nemá v Evropě obdoby. Regiony v Německu a Itálii, Wales, Skotsko nebo Severní Irsko – nikde jinde tak rozsáhlá autonomie není,“ řekl obyvatel Baskicka Mikel.

„Nevím, co se stane. Doufám, že vše zůstane při starém. Čtyřicet let míru – nechci nic víc,“ doufá obyvatelka Barcelony Juliana Rochová.

V neděli to byl přesně týden, co v Katalánsku proběhlo zakázané referendum. Pro samostatnost regionu, který se od zbytku Španělska liší jazykem i kulturou, se v něm vyslovilo 90 procent voličů. Jejich hlas teď nejspíš v úterý na mimořádném zasedání katalánské regionální vlády oficiálně podpoří tamní premiér Carles Puigdemon vyhlášením nezávislosti.

„Vláda se postará o to, aby vyhlášení nezávislosti k ničemu nevedlo. Nevylučuji jakoukoli variantu v mezích zákona,“ upozorňuje španělský premiér Mariano Rajoy.

Centrální vláda ale referendum, kterého se zúčastnilo jen 43 procent voličů, považuje za nezákonné. Katalánsku teď nově pohrozila zbavením autonomie, rozpuštěním parlamentu a vypsáním nových regionálních voleb.

Španělský premiér Mariano Rajoy chce také prodloužit nasazení policejních posil v Katalánsku, které byly do oblasti povolány v souvislosti s referendem. V regionu mají zůstat do té doby, než se situace uklidní.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek