Sobotkova vláda padla, co se bude dít dál? MOŽNÉ SCÉNÁŘE

Andrej Babiš - 8

Sobotka oznámil, že demisi svého kabinetu předá do rukou prezidentovi ještě tento týden. Miloš Zeman ovšem zatím Sobotkovo rozhodnutí položit celou vládu nekomentoval.

1. Prezident demisi vlády nepřijme

V české ústavě se píše: „Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády.“

Jenže už není uvedeno, jak dlouhou dobu prezident na přijetí demise vlády má. Je tedy možné, že se vládní krize ještě protáhne a že spolu rozhádání koaliční partneři budou muset vydržet až do řádných voleb v říjnu.

2. Prezident demisi přijme, sestavením kabinetu pověří znovu Sobotku

Pokud prezident demisi Sobotkovy vlády přijme, bude muset pověřit někoho z politiků sestavením nového kabinetu. Vzhledem k tomu, že vztahy mezi Sobotkou a Zemanem jsou dlouhodobě na bodu mrazu a koalice je rozhádaná, není tato varianta příliš pravděpodobná.

3. Prezident demisi přijme, sestavením vlády pověří jiného politika

Je také možné, že prezident po přijetí demise vlády řekne, že Sobotka podle něj koalici pohromadě neudrží a rozhodne se, že sestavení nové vlády svěří jinému politikovi.

A to může být jednak někdo ze současné koalice, například právě Andrej Babiš nebo teoreticky i někdo úplně jiný, třeba některý z předsedů opozičních stran.

4. Prezident demisi přijme, vládnutím pověří úřednický kabinet

Jak se již ukázalo v případě kabinetu Jiřího Rusnoka, Miloš Zeman se rozhodně nebrání tomu, aby Česko dočasně vedl úřednický kabinet. I když právě v případě Rusnokovy vlády prezident čelil kritice, že do ní nadelegoval své věrné.

5. Budou předčasné volby

Pátou možností je, že se budou konat předčasné volby. Pro ty je potřeba rozpuštění Poslanecké sněmovny. Na to jsou potřeba hlasy tří pětin poslanců. Současná koalice samozřejmě 120 hlasů k dispozici nemá a musela by se dohodnout s opozičními stranami.

Andrej Babiš navíc už oznámil, že preferuje, když do říjnových voleb dovládne současná vláda v demisi, takže nejspíš o předčasné volby nestojí.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek