Školky postrádají stovky dětí. Nikdo neví, jak rodiče pokutovat!

Mateřská

Povinné předškolní vzdělávání platí už druhý měsíc a na nařízení jsou dodnes rozporuplné názory. „Je to nové, jo, takže všechno se má zkusit, jestli jim to prospěje nebo ne,“ myslí si žena. „Tam se musí připravit a být trošku otrkaný mezi těma dětma. Škola je povinná, ale ta školka by nemusela být povinná.

V Brně do posledního ročníku školky nechodí sedm set dětí, v Liberci dvě stovky, ve Zlíně postrádají bezmála sto předškoláků.

„Rodiče si neuvědomují tu povinnost nahlásit do své spádové školky, že dítě se vzdělává jinde. Už jsme zjistili, že některé děti jsou v Praze, některé děti jsou v zahraničí,“ řekla Kateřina Francová (STAN), náměstkyně primátora města Zlína pro školství.

Rodičům přitom za to, že své pětileté ratolesti do školky nevodí, hrozí až pětitisícová sankce. „Můžeme říci, že jsme neudělili žádnou pokutu, i z toho důvodu, že stále není úplně přesná metodika od MŠ jak dále postupovat,“ řekl Zdeněk Dvořák, mluvčí Magistrátu města Zlína.

Námi oslovené školské odbory několika radnic doteď nevědí, kdo má docházku kontrolovat a udělovat pokuty. Ministerstvo ale trvá na tom, že přestupky mají projednávat obecní úřady.

„Město Brno nyní čeká na metodiku ministerstva školství, která určí, kdo bude zodpovědné osoby sankcionovat, zda to bude radnice, úřady městských částí, nebo jiné instituce,“ řekla Zuzana Šrámková, z Magistrátu města Brna.

Rodiče předškoláků mají ještě jednu povinnost. Písemně omlouvat nepřítomnost a pozdní příchody potomka. Za omluvenou absenci dítěte, a to v jakékoliv délce, neplyne vůbec žádný postih. Vedení školky totiž omluvu rodičů musí přijmout.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek