Skauti rozdávají Betlémské světlo! Kam pro něj zajít? PŘEHLED MÍST

Děti u stromečku

Snahou každého světla je prozářit tmu – to si nejspíš říkali pracovníci rakouského rozhlasu v Linci, když v roce 1986 přemýšleli, jak ozvláštnit sbírku pro zrakově postižené děti Světlo ve tmě. Tehdy vznikla myšlenka převést světlo z Betléma do zbytku světa. A za pár let se z nápadu stal jeden z novodobých vánočních zvyků.

Plamínek, který v době Vánoc prozáří mnohé domácnosti, pochází z věčného světla, jež hoří v jeskynní kapli v dalekém Betlémě, v místě, kde se narodil ježíš Kristus. Betlémské světlo je dopraveno do Vídně, kde se v polovině prosince koná bohoslužba, na které je Světlo předáno skautům.

V Česku skauti už tradičně rozvážejí Betlémské světlo o třetí adventní sobotě za spolupráce Českách drah do celé republiky. „Na Štědrý den je rozneseno do kostelů, domovů důchodců, nemocnic, hospiců a rozdáno sousedům, přátelům, rodinám, osamělým lidem. Prostě všem, komu chceme udělat radost maličkým dárkem, spojeným s úsměvem a ujištěním, že nejsou ve světě sami,“ říká ředitelka skautského Střediska Řehoře Mendla v Brně Stanislava Valachová.

Pro Betlémské světlo si může přijít kdokoli, stačí s sebou mít lucerničku, do které si plamínek přenesete. Pokud nemáte lucerničku, stačí například kelímek a čajová svíčka, vhodné je vzít si také vlastní špejli, pomocí které si oheň od skutů přeberete.

Seznam vlaků, kterými budu skauti Betlémské světlo rozvážet, najdete tady:

Rozvoz Betlémského světla Českými drahami [xlsx]

Až do Štědrého dne si můžete pro Světlo přijít na desítky akcí po celé republice. Předvánoční čas si tak můžete zpříjemnit procházkou s ostatními lidmi, návštěvou kostela či zpíváním vánočních koled. Mapu akcí najdete ZDE.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek