Sjezd ČSSD se blíží, straně jde opravdu o hodně! Co je ve hře?

Krajský sjezd ČSSD

Na sjezdu v Hradci Králové budou podle politologů zejména moravské organizace bojovat o větší vliv ve straně. Ani jeden z favoritů na post předsedy – tedy Jan Hamáček a Milan Chovanec – nemá podporu Moravy jistou.

„Půjde přesně o to, jestli se Milanu Chovancovi podaří se jakoby odstínit od Bohuslava Sobotky. Přece jen byl to jeho muž, byl to jeho místopředseda,“ přemítá politolog Jan Kubáček.

Naopak Jan Hamáček podle politologů musí předvést, že dokáže být mnohem razantnější než doposud. V opačném případě by mohl přijít o hlasy.

Do boje o křeslo předsedy nominovaly krajské organizace sedm kandidátů. Tři kraje – tedy Pardubický, Vysočina a Moravskoslezský – svého favorita zatím tají.

Každý sjezd znamená náklady a ČSSD na tom s hospodařením není příliš dobře. Strana byla podle své výroční finanční zprávy z roku 2016 ve ztrátě 180 milionů korun a prohrané podzimní parlamentní volby straně také nepomohly. Kolik za mimořádný sjezd strana utratí, její mluvčí neprozradil.

Zatím se sjezd plánuje jako jednodenní, ale není vyloučené, že se protáhne. Na volbu budoucího lídra sociální demokracie si lidé také mohou vsadit.

Podle bookmakerů jsou favorité volby právě Hamáček s Chovancem. Naopak nereálné je například to, že by ČSSD opět vedl Jiří Paroubek. I na něj se dá vsadit, přestože ho sociální demokraté zpátky mezi sebe zatím nevzali.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek