Různá kvalita stejných potravin? Ministr navrhl snadné řešení

Nákup - účtenka

Řešit problém dvojí kvality potraviny přímo u výrobce v dané zemi, to je jeden ze způsobů, na kterém prý ministr zemědělství Jurečka společně s eurokomisařkou Věrou Jourovou pracují.

„Nějaký malý pokrok tady je. Státní zemědělská a potravinářská inspekce se do toho pustí v rámci našeho resortu a budeme hledat partnery, se kterými bychom mohli skutečně takové kontroly realizovat a donutit ty výrobce změnit tyto praktiky,“ slibuje ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše je to úkol ministra zemědělství Jurečky a také premiéra Sobotky. „Měli to v Bruselu prosazovat, aby byla přijata taková legislativa, aby všechny potraviny měly stejný obsah a kvalitu,“ prohlásil Babiš.

Jurečka prý už poslal předsedovi Evropské komise Junckerovi a dalším eurokomisařům dopis, v němž žádá o řešení situace. Prý stačí do novely legislativy, která se týká ochrany spotřebitele, vložit jednoduchou větu:

„Je-li to produkt stejného výrobce, který na první pohled vypadá stejně, tak nechť má stejné složení,“ navrhuje Jurečka.

Sjednocení evropské legislativy mělo podle některých opozičních politiků přijít už mnohem dříve. „O těchto problémech se vědělo mnohem dříve, mohlo se to řešit v loňském nebo předloňském roce. Jestliže jste nespokojeni s výrobky nadnárodních firem, vyhledávejte regionální výrobce potravin a nakupujte u nich,“ vyzývá poslanec za TOP 09 Herbert Pavera.

Podle Mariana Jurečky je vývoj v řešení dvojí kvality potravin zatím pomalý, jednou z možností by ale mohlo být dát větší prostor domácím výrobcům. „Jednoznačně je dobře podporovat české výrobce nákupem jejich potravin, protože ti si nikdy tuto praxi dvojí kvality potravin nedovolili,“ věří Jurečka.

Problém rozdílné kvality potravin, ale třeba i některých pracích prášků, se podle slovenské ministryně zemědělství týká třetiny zemí Evropské unie.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek