Růst ceny másla vláda neřešila. Ministři se na jednání nedostavili!

Máslo

Máslo už není jen základní potravinou, ale také velice často námětem k diskuzi, respektive cena za něj. Dnes ho v balení po 250 gramech koupíte i za 80 korun! Lidé odhadují, že cena másla stojí mezi 40 a 80 korunami. „Jsou to pitomci. To je hrozný, je to masakr. To si dělají kozy z nás,“ myslí si lidé.

Takhle si lidé stěžují už více než půl roku. Situace se proto chopili politici – na konci září premiér Sobotka přislíbil, že se na vládě sejde s ministrem financí a zemědělství a situaci vyřeší. Datum stanovil právě na 11. října. Jenže na jednání kabinetu Pilný nedorazil vůbec a Jurečka poslal po svém náměstkovi výsledek průzkumu.

„Vláda dnes tu informaci obdržela v písemné podobě, projednáme ji v přítomnosti ministra zemědělství,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka. „Z těch materiálů vyplývá, že došlo sice ke zvýšení, meziročního zvýšení výkupního mléka zhruba na hodnotu 8,50 korun. Nicméně když se podíváme do grafů a tabulek, tak následné zvýšení ze strany potravinářů mlékáren je výrazně vyšší,“ řekl Ministr zemědělství Marian Jurečka.

To znamená, že ceny zvyšovali víc obchodníci, než samotní zemědělci. „Pokud jde o ministra financí, tak jsme byli informováni, že ještě potřebuje nějaký čas, aby byly provedeny ony cenové kontroly,“ řekl Sobotka. „Já jsem premiérovi nepředložil nic. Ty kontroly začaly, ale upřímně řečeno, já si od nich nic moc neslibuji,“ řekl ministr financí Ivan Pilný

A to kvůli tomu, že cena másla není v seznamu položek, které by stát mohl regulovat. Nikdo tak nemůže obchodníkům nařídit, aby máslo zlevnili.

Jen pro zajímavost – v roce 1989 si Češi z průměrného platu mohli koupit 317 kostek másla, v roce 2000 590, v roce 2015 přes 600 a teď 512.

Podle odborníků by mělo máslo po Vánocích zase zlevnit. Jeho zdražení je dáno podle nich tím, že skončily evropské kvóty, které platily přes 35 let a které vyrovnávaly nabídku a poptávku a tedy i ceny.

Lidé také dávají přednost více živočišným tukům a tím se poptávka zvyšuje. A teď do toho navíc vstoupila Čína, která výrazně zvýšila zájem o mléčné výrobky a obchodníci si tak mohli dovolit razantně zdražit.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek