Rok od smrti Ransdorfa: Jeho rodina stále čeká na odpovědi!

Miloslav Ransdorf

Před rokem požádala vdova po Ransdorfovi v otevřeném dopise premiéra Bohuslava Sobotku o prošetření smrti svého manžela. Vyšetřování stále není uzavřené. A rodina není spokojená s tím, že s ní kromě policie nikdo nemluví. „Zaráží nás absolutní ticho ze strany EP (poz. red. Evropského parlamentu), ministerstva zahraničí a parlamentu, o vedení KSČM nemluvě,“ napsala TV Nova Aneta Ransdorfová, dcera zesnulého politika. „Proč poté, co byl otec v květnu tohoto roku zproštěn obvinění, panuje v řadách médií i politiků takové ticho po pěšině?“ ptá se dcera politika.

Protože se pozůstalé nedočkaly odpovědí, teď za ně otázky zopakovala televize Nova. „Já jsem tu informaci předal policii. Podle informací, které mám, se čeká na informace ze švýcarské strany,“ řekl TV Nova ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministerstvo zahraničí se brání, že rodině pomocnou ruku podalo. „Naše ambasáda v Bernu nabídla rodině zesnulého poslance asistenci, například při vyhledání vhodného advokáta, který by ji v této záležitosti pomohl. Tato nabídka nebyla využita,“ řekla tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová.

Aneta Ransdorová dodnes ani neví, proč byl její otec vlastně zadržen. Tvrdí, že žádné falešné doklady nepředkládal. Poukazuje také na to, že jejímu otci nikdo neposkytl potřebné léky. „Nevíme, proč vlastně byl otec zadržen. Nevíme, proč policie nenašla léky, o které otec žádal a které měl v autě. Vůbec nevíme, jaké léky během zadržení vlastně dostal. Nechápeme, proč tyto informace švýcarská strana tají,“ tvrdí Ransdorfova dcera.

Rodina se obává, že došlo k trestému činu. „Soukromě si matka a já myslíme, že došlo k pochybením, která se stát neměla, a nevylučujeme, že nebyla neúmyslná,“ tvrdí. „Ze Švýcarska nás nikdo ani nekontaktoval. Nejvíc ale stojíme o oficiální omluvu a o vysvětlení,“ dodala.

Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf byl zadržen na konci roku 2015 ve švýcarské bance, když se pokoušel vybrat více než 9 mld kč. Švýcarská policie ho společně s dalšími třemi muži dala do vazby a obvinila. Pak obvinění stáhla.

„Zhruba na konci dubna nám bylo sděleno, že šetření bylo zastaveno. Nikdo z původní čtveřice zadržených nebyl obviněn,“ dodala Valentová. I když oficiálně byl Ransdorf zproštěn obvinění, jeho případ je stále živý a není vůbec jasné, kdy budou závěry. Rodina čeká na oficiální omluvu a hlavně na vysvětlení. Vdova Vlasta Ransdorfová je přesvědčena, že „švýcarská kauza“ Ransdorfovi zkrátila život.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek