Rektor Zima rozjímal u goril. A prozradil svůj lék na kocovinu

Vede nejprestižnější tuzemskou univerzitu. Musí spolupracovat s téměř sedmi sty profesory a tisícovkou docentů a také se stovkami zahraničních zaměstnanců z 60 zemí světa. V neposlední řadě pod něj spadá více než padesát tisíc studentů. Mluvíme o 508. rektorovi Univerzity Karlovy v Praze.

Tomáš Zima ale Michaelu Šmídovou trochu nečekaně pozval do pražské zoologické zahrady do pavilonu goril. „Gorily jsme si vybrali z jednoho důvodu, protože jsem byl první, který vlastně věděl, že se tady narodí gorilí mláďátko Moja, jehož fotku mám u sebe v pracovně,“ vysvětlil.

CELÝ ROZHOVOR S REKTOREM TOMÁŠEM ZIMOU NAJDETE ZDE!

Láska ke zvířatům provází lékaře a biochemika celý život. Jednu ze svých prvních vědeckých prací zaměřil na koně převalského. Na straně druhé se už od mládí věnoval studiu lidského těla. „Ve druhém ročníku na gymnáziu se to zlomilo jednoznačně pro medicínu, i když moje představa byla spíše, že budu chirurgem,“ popsal Zima.

Je děkanem 1. lékařské fakulty v Praze a jako svou vědeckou oblast si nakonec zvolil biochemii. Své pracovní vytížení, z domu odjíždí v půl sedmé ráno a vrací se pozdě v noci, se 52letý lékař snaží kompenzovat jedním ze svých koníčků – vařením.

Nebojí se uvařit něco netradičního pro své přátele a klidně prý i vykostí a připraví i českého kapra. „Já to beru jako takový způsob relaxace. Někdy tomu říkám taková aplikovaná chemie, protože u toho také dochází k řadě chemických reakcí od nějakého vzniku produktu po pokročilé glykace, což je taková ta kůrčička na kuřeti,“ vtipkoval rektor.

Podle jeho slov k dobrému jídlu patří i dobré pití, a přestože jako lékař zamlada pracoval na záchytce, nebrání se dát si skleničku vína nebo půllitr piva. Jako biochemik pak říká, že zázračné pilulky na kocovinu nefungují. „Je dobré nepít na lačno a k tomu něco konzumovat – sýr, něco tučného, což způsobuje to, že se ten alkohol rychleji odbourává,“ uvedl Zima.

A dobrého pití a jídla si užívá i na dovolené – zejména v Řecku nebo v Itálii. Podle svých slov se snaží vyhýbat známým turistickým místům, ale ani ve volnu se nedokáže tak úplně od práce odtrhnout. „Jednou denně ten počítač otevřu a vyřídím emaily, takových těch třicet minut, kterých se té práci věnuju. Samozřejmě povinnosti spojené s univerzitou i s ústavem mi to nedovolí, ale jak říkám zbylých 23 hodin se snažím na tu práci zapomenout,“ uzavřel Zima.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek