Referendum ČSSD končí, osud nové vlády bude jasný v pátek

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem

Vše ale ukazuje na to, že se členové ČSSD vysloví pro účast ve vládě. Budoucí ministři prý už dokonce dostali první úkoly.

Už od 21. května hlasují sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu o tom, jestli vstoupí do vlády s hnutím ANO a obsadí pět ministerstev. Předseda strany Jan Hamáček věří, že sociální demokraté na vládnutí s hnutím ANO kývnou. Nasvědčují tomu i zprávy o tom, že kandidáti na ministry už dostali od svého předsedy první úkoly.

V referendu hlasuje 1100 organizací a sedmnáct a půl tisíce straníků. Pak musí vládu ČSSD a ANO podržet komunisté. Ti o tom rozhodnou nejpozději 30. června.

Andrej Babiš chce o důvěru pro svou vládu žádat sněmovnu ve středu 11. července. Ještě předtím se s kandidáty hodlá seznámit prezident. ČSSD už má o jménech zřejmě jasno.

Například kulturu by měl vést Antonín Staněk, zemědělství zase šéf Potravinářské komory Miroslav Toman. Hnutí ANO zatím nezveřejnilo všechna jména. Čerstvě se spekuluje o tom, že by mohl ministerstvo průmyslu obsadit František Koníček – v letech 2006 – 2007 šéf Lesů České republiky. Podle antimonopolnícho úřadu ovšem měly být údajně za jeho vedení uzavřeny pochybné miliardové zakázky.

Premiér v demisi Andrej Babiš se ve čtvrtek ani k referendu, ani k personálnímu obsazení nevyjádřil O jménech ministrů by měl informovat prezidenta Zemana o víkendu.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek