Rakovina slinivky nebolí, jen tiše zabíjí! PŘEHLED PŘÍZNAKŮ

Věra Čáslavská

Zemřel na ni tanečník Richard Hess, herec Vladimír Dlouhý i gymnastka Věra Čáslavská. Ze zahraničních hvězd třeba herec Patrick Swayze nebo operní pěvec Luciano Pavarotti. Rakovina slinivky je tichý zabiják.

Ve středu proto odstartovala dlouhodobá kampaň, která na rizika rakoviny slinivky břišní upozorňuje. Ve spolupráci s lékaři ji organizuje projekt Onkomaják, který sdružuje pacienty, vyléčené i rodiny nemocných.

Rakovina slinivky patří mezi nejzhoubnější nádory – i proto, že pacient dlouhou dobu nic necítí a nemá ani žádné zvláštní příznaky. V době, kdy ji lékaři odhalí, už bývá pozdě – rakovina se rozšířila do dalších orgánů. Rok po stanovení diagnózy přežije 4 % nemocných, do pěti let už jen 1 %.

O to důležitější je včasná návštěva odborníka. Karcinom slinivky se projevuje hlavně tupou bolestí břicha, která může vystřelovat až do zad. Objevuje se náhle a stejně rychle zase mizí, proto si z ní většina lidí hlavu nedělá.

S bolestí břicha souvisí i pocit plnosti nebo otok. Mezi další příznaky patří ztráta hmotnosti i chuti k jídlu, malátnost a nevolnost. Pacienti mohou mít také světlejší moč a žlutě zbarvenou pokožku i oční bělmo, některé svědí kůže.

Přesná příčina karcinomu slinivky zatím nebyla objasněna. I tak jsou lékaři přesvědčeni, že rizikové faktory zahrnují kouření a nadměrné pití alkoholu. Jako prevence se proto doporučuje zdravý a aktivní životní styl.

Rakovina slinivky postihuje spíše muže a většina pacientů je ve věku 65 až 85 let. V České republice se dlouhodobě vyskytuje nejvíce z Evropy, každý rok diagnostikují lékaři asi 2000 nádorů. Ročně na ni zemře 200 tisíc lidí po celém světě.

V rámci kampaně, kterou Onkomaják pořádá, se budete moci nechat vyšetřit ve speciální poradně Onkologické kliniky pražské Ústřední vojenské nemocnice. Organizátoři také plánují roadshow po českých městech.

A pokud chcete jen vyjádřit pacientům podporu, vyfoťte se ve fialovém oblečení nebo s nějakým doplňkem. Snímek pak přidejte na sociální sítě nebo přímo na webovou stránku Onkomajáku. Více informací o projektu najdete zde.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek