Rakovina na kolech: Až milion aut v ČR vypouští do vzduchu jedy

Dialyzační středisko

Důvod je jednoduchý – filtr se totiž časem opotřebovává a nový stojí i několik desítek tisíc. Řada Čechů tudíž jezdí buď úúplně bez něj, nebo s filtrem, který neplní svou funkci, upozorňují pondělní Lidové noviny.

Problém je ovšem v tom, že (ne)přítomnost filtrů jaksi nikdo nekontroluje. A pouhým okem se nedá poznat, které konkrétní auto do vzduchu vypouští „obyčejné“ výfukové plyny a které koktejl plný karcinogenních látek. To se dá změřit pouze zvláštním přístrojem.

Přesný počet aut, která do vzduchu chrlí nefiltrované zplodiny, není znám. Odborníci ovšem odhadují, že jich může po silnicích jezdit až milion.

O problému ví ministerstvo životního prostředí, ministr Richard Brabec dokonce mluví o „přehlížené kolektivní sebevraždě“. Jenže stát zatím zkrátka nemá způsob, jak majitele „jedovatých“ aut trestat.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek