Puigdemont zkouší utvořit z Belgie koalici, Madrid žádá jeho vydání

Katalánsko

Expremiér Carles Puigdemont na dálku vyzval ostatní separatistické katalánské strany k vytvoření koalice. V předčasných prosincových regionálních volbách chce i ze zahraničí vést kampaň, zvítězit a následně definitivně dosáhnout odtržení Katalánska od Španělska.

Ulice Barcelony dál plní tisíce protestujících lidí, kteří volají po osvobození politických vězňů – tedy osmičky bývalých členů rozpuštěné katalánské vlády. Katalánci blokují hlavní tahy v Barceloně, obsadili i španělsko – francouzské hranice.

Demonstrace se ale šíří i do dalších měst. Kataláncům vyjadřují podporu i v západní Galicii. Propuštění katalánských politiků z vazby žádají i stovky Španělů v Bruselu.

„Je neuvěřitelné, že v takzvané demokracii jsou členové vlády, které jsme si zvolili, teď ve vězení a náš premiér je v belgickém exilu. Nemůžu tomu věřit. Doposud to byla revoluce s úsměvem – teď už jsme ale naštvaní. Hodně naštvaní,“ řekla jedna z aktivistek Ana Garcia.

Nálada se mění i v Bruselu, který se stal útočištěm hlavní tváře katalánské vzpoury – Carlese Puigdemonta. Ten tvrdí, že jsou španělské soudy zpolitizované.

Zatímco Španělsko na katalánské pučisty vydalo evropský zatykač, Puigdemont si najal nejlepšího právníka, který už v minulosti dokázal zabránit vydání příslušníků baskické teroristické organizace ETA do Španělska.

Puigdemont se chce bránit právní cestou a s belgickými soudy hodlá spolupracovat. Madrid ale očekává, že mu Brusel vyjde vstříct a pučisty vydá. I tak se celý proces může táhnout i měsíce.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek