Pták roku: Sýček prý věští smrt, teď mu samotnému hrozí vyhynutí

Soví dům - 2

„Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2018 sýčka obecného. Sýček převzal pomyslné žezlo od datla černého a po lesích se teď pozornost ochranářů i veřejnosti upírá na zemědělskou krajinu,“ uvedli ornitologové na svých webových stránkách.

Podle odborníků totiž vyhynutí nehrozí jen sýčkovi, ale i dalším druhům, které jsou svázané se zemědělskou krajinou.

„Osudnými se sýčkovi mohou stát například i člověkem vytvořené pasti, jako jsou sudy s vodou, odstavené roury nebo komíny. Proto ornitologové nyní vyzývají všechny milovníky ptactva a přírody, aby ve svém okolí zabezpečili technické pasti, které mohou znamenat zbytečnou smrt pro obrovské množství živočichů včetně sýčka,“ prosí ochranáři.

Podle ornitologů se v Česku pohybuje poslední sto až sto třicet párů sýčků a kvůli tomu jde o naši nejohroženější sovu. Na začátku dvacátého století byl přitom sýček obecný nejrozšířenější sovou a byl k vidění nejen v krajině, ale téměř v každé vesnici.

„To se ale vlivem intenzifikace zemědělství změnilo. Ze zdravého a druhově pestrého prostředí se stalo nehostinné místo plné jednotvárných lánů a chemie, ve kterém se nedaří většině živočichů včetně sýčka,“ vysvětlují ornitologové.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek