První Australan v NHL? Toto byly další zajímavé národnosti v lize!

Nathan Walker

Nathan Walker, kterého český divák zná z extraligy, odehrál v noci svůj první zápas v NHL. Zapsal se tak do historie ligy, jako první Australan v soutěži. Hned při své premiéře se mu podařilo skórovat.

Prvním Chorvatem v NHL byl Borna Rendulič. Ten do zámoří odešel po vynikajících výkonech v nejvyšší finské lize. Do nejprestižnější ligy světa sice draftovaný nebyl, ale ani to nebránilo podpisu smlouvy s Coloradem. Za to si hned ve své první sezoně (2014/15) zahrál 11 zápasů – v jednom z nich i skóroval. V další sezoně však hrál za Avalanche jen tři zápasy. Následoval přestup do Vancouveru, který mu dal na rozloučenou už jen jednu možnost startu v NHL a Rendulič se před letošní sezonou vrátil do Evropy, hraje za finské Lahti.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Oct2017/2054896.jpg?d41d

Hráčů s asijskými kořeny v NHL pár bylo. Rodilý hráč z Asie, který si nejslavnější ligu světa zahrál, byl však jen jeden. A šlo o japonského gólmana Yutaku Fukufujiho. Za Los Angeles Kings odchytal čtyři zápasy v sezoně 2006/2007. Momentálně působí v japonském Nikko Icebucks a ve svých pětatřiceti letech se pomalu loučí s kariérou.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Oct2017/2054894.jpg?d41d

A co takhle Poláci? Řekli byste si, že jde o zemi, která má pro hokej stejné podmínky, jako jsou třeba v České republice. Jenže Polsko není úplně hokejová země. Tento sport v zemi našich severních sousedů ani není nijak oblíbený. Přesto se v NHL ukázali hned tři hráči z Polska. Tím prvním byl talentovaný útočník Mariusz Czerkawski. V NHL odehrál celkem 745 zápasů, ve kterých dokázal udělat 435 kanadských bodů.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Oct2017/2054895.jpg?d41d

Dalším Polákem v NHL byl Kryzstof Oliwa (na obrázku výše). Ten se však mezi nejlepší hokejisty světa dostal díky svým pěstem a tvrdosti. Platil za obávaného bitkaře a ochránce hvězd New Jersey, Columbusu či Pittsburghu, ve kterém si zahrál i s Jaromírem Jágrem. Třetím polským hokejistou v NHL byl Wojtek Wolski. Ten je však spíš považován za Kanaďana, jelikož jeho rodiče emigrovali do země javorového listu už v době, kdy mu byly tři roky.

V NHL hrál třeba i legendární Litevec Darius Kasparaitis, Slovinci Jan Muršak a Anže Kopitar (ten stále hraje za Los Angeles), Ukrajinci či Rakušané.

Počty hokejistů v NHL dle národnosti:

Kanada 5108

Spojené státy 1187

Švédsko 318

Rusko 213

Finsko 202

Slovensko 83

Švýcarsko 36

Německo 36

Lotyšsko 21

Rakousko 15

Bělorusko 12

Dánsko 12

Kazachstán 10

Norsko 8

Ukrajina 8

Francie 6

Polsko 3

Slovinsko 2

Chorvatsko 1

Austrálie 1

Japonsko 1

Litva 1

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek