Problém pro komunisty: Po volbách přijdou o miliony korun

Jiří Zimola

Komunisté hospodaří s částkou zhruba 100 miliónů korun ročně. Ztráta téměř poloviny voličů je tak citelný zásah do rozpočtu. Za jejich hlasy dostanou o téměř 35 milionů korun méně, něž v předchozích volbách.

S penězi za hlasy voličů je to u komunistů dlouhodobě jako na houpačce. Tak málo jako po letošních volbách, do jejich rozpočtu ale ještě nikdy neteklo. Ovšem tím sčítání ztrát nekončí.

Ještě v roce 2003 měli komunisté více než 100 tisíc členů. Jejich počet ale prudce klesá „Máme každoročně úbytek zhruba 2000 nebo 2500 členů,“ přiznal pro TV Nova první místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek.

Za necelých patnáct let přišli komunisté o více než polovinu svých členů, kteří platili členské příspěvky a i ty v rozpočtu chybí. Podle Šimůnka odváděli straníci do partajní kasy půl procenta svého příjmu.

Sídlem komunistů je Palác Buštěhradských drah v pražské ulici Politických vězňů. Ten koupili v roce 1990 za 52 miliónů korun.

V roce 2005 ho chtěli za 410 miliónů prodat italské firmě a přestěhovat se do lepšího. Pak ale přišly neúspěšné volby v roce 2006 a prodej si rozmysleli. Za odstoupení od kupní smlouvy dostali komunisté pokutu. Z rozpočtu jim ubylo 40 milionů korun.

„Komunistická strana má hodně budov po území České republiky a teď se bude hovořit o jejich efektivnějším využití,“ uvedl jeden z plánů, jak do stranické kasy získat další prostředky, místopředseda Šimůnek.

Politici KSČM chtějí jít s dobou a zaměřit se na média a sociální sítě a i tím si získat voliče i členy zpět. „Postávání před obchodními domy s letáky je metoda, která nevychází ani našim konkurentům,“ přiznává místopředseda strany pro ideově politickou práci a komunikaci Josef Skála.

Finanční ztráty se bude KSČM snažit pokrýt úsporami z minulých let.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek