Přechod z tepla z do zimy škodí zdraví! Tohle hrozí, varuje lékařka

Mráz

Oslabení organismu

Přechod z vytopené místnosti do chladného počasí představuje zátěž pro organismus. Zejména malé děti, lidé s nemocemi cév a dýchacího ústrojí by na sebe v mrazivých dnech měli být opatrní, jsou náchylnější i k nachlazení. Přitížit se podle lékařky může lidem s dýchacími potížemi, které se zhoršují při přechodu z tepla do zimy a naopak.

Podobně jsou na tom lidé s nemocemi cév, kteří představují další ohroženou skupinu. „Periferní cévy nemohou na změnu teploty tak rychle reagovat,“ vysvětlila lékařka s tím, že mohou způsobit člověku s onemocněním cév i bolesti.

Vliv na spánek

Spánek je pro člověka velmi důležitý. „Přetopený byt dobrému spánku nepomáhá, proto je lépe zvolit nižší teplotu. Před ulehnutím v ložnici intenzivně vyvětrejte a zajistěte tak nižší teplotu než v běžné obytné místnosti,“ tvrdí lékařka. Doporučovaná teplota pro spaní je kolem 18 stupňů. Prospěje to vašemu spánku i celkovému zdraví.

Teplo v bytě nesvědčí alergikům

Roztoče se v teplém prostředí rychleji množí, z toho důvodu přetopené prostření nesvědčí alergikům a astmatikům. „Vydýchaný a nevětraný vzduch taky nahrává také plísním,“ dodává Koporová. Větrat je nutné minimálně dvakrát denně, a to aspoň po dobu 5 minut.


Škodí pleti

V zimním období v důsledku chladnějších teplot klesá produkce mazových žláz a pokožka je přirozeně sušší. „Přechody ze zimy do tepla pokožku naruší ještě více. V zimě by se měl každý o pleť více starat,“ varuje lékařka. Vitamin C jako antioxidant chrání před působením volných kyslíkových radikálů, které kůži poškozují.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek